Rubel podnosi się po nokdaunie

  • Przemysław Kwiecień
opublikowano: 23-12-2014, 00:00

W poniedziałek zmienność na rynku walutowym była bardzo mała.

Inwestorzy myślą już raczej o świętach i dlatego też na głównych parach nie doszło do większych ruchów. Nieco inaczej wyglądała sytuacja na rynku rosyjskim — tamtejsza waluta dynamicznie odrabiała straty. Była to przede wszystkim konsekwencja informacji o tym, że dwóch chińskich ministrów zaoferowało pomoc Rosji, jeśli zajdzie taka potrzeba. Powiedzieli oni jednocześnie, że są pewni, że Rosja przezwycięży problemy ekonomiczne i wyjdzie na prostą. Zyskiwał nie tylko rubel, ale też giełdowy indeks RTS.

Jeszcze w październiku Chiny i Rosja podpisały 3-letni kontrakt na SWAP walutowy o wartości 24,1 mld USD. Dodatkowo rosyjski bank centralny obiecał dziś pomoc wielkości 0,5 mld USD bankowi National Bank Trust, który jest w gronie 15 największych banków pod względem depozytów klientów indywidualnych. Bank ten oczywiście ma problemy z powodu przeceny rubla i braku płynności na rynku międzybankowym. Bank centralny nie tylko wesprze finansowo NBT, ale także pomoże w znalezieniu nowego inwestora.

Rubel zyskiwał, ale złoty tracił, w tym szczególnie mocno do funta — notowania GBP/PLN znajdowały się nawet powyżej 5,45 zł. Natomiast kurs EUR/ PLN wzrósł do poziomu 4,27 i jest już blisko ponadrocznego maksimum.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień CFA XTB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu