Rubel rekordowo tani

Drugi dzień z rzędu rubel osłabił się do rekordowego poziomu wobec dolara, osiągając najniższy kurs wobec amerykańskiej waluty od dziewięciu miesięcy.

A wszystko za sprawą przebicia przez ropę kolejnej psychologicznej bariery poniżej 28 USD za baryłkę. To przyczyniło się do wycofania się inwestorów z aktywów największego na świecie eksportera energii.

W czwartek za dolara trzeba było zapłacić już ponad 85 rubli. Rentowności rządowych pięciolatek wzrosły o 13 punktów bazowych do 11,05 proc., najwyższego poziomu od października. Rubel tym samym jest jeszcze tańszy niż w szczycie rosyjskiego kryzysu finansowego, który przypadł na grudzień 2014 r.

w czwartek płacono już ponad 85 rubli za dolara
Zobacz więcej

w czwartek płacono już ponad 85 rubli za dolara

Bloomberg

Analitycy są zdania, że rosyjski bank centralny w końcu zainterweniuje.

Prezes Elwira Nabiullina powiedziała wyraźnie, że Bank Rosji nie ma zamiaru wspierać waluty, przynajmniej w obecnej sytuacji. Nabiullina argumentowała, że wycena rubla zbliżyła się do „poziomu fundamentalnego” i dodała, że „interwencja nastąpi, tylko w przypadku zagrożenia stabilności finansowej. Teraz takiego ryzyka nie ma”.

- Jesteśmy przekonani jednak, że Bank Rosji może nie być w stanie dłużej tolerować tak szybkiego tempa deprecjacji rubla i może wkroczyć po raz pierwszy od grudnia 2014 r. Dzienne osłabienie rzędu 4-5 proc., jeśli będzie się wydłużało, może wywołać panikę wśród rosyjskich gospodarstw domowych, które zaczną  kupować dolary, tak jak działo się to pod koniec 2014 r. – powiedział w rozmowie z Financial Times Piotr Matys z Rabobanku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica, Bloomberg, Ft.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Rubel rekordowo tani