Rubel rośnie najmocniej

Rubel umacnia się najbardziej wśród walut gospodarek wschodzących. To efekt Brexitu.

Inwestorzy oczekują, że zagraniczne sankcje zastosowane wobec Rosji chronią obecnie ten kraj przed zawirowaniami związanymi z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Rubel umacnia się o 0,6 proc. do 64,89 za dolara. W piątek zanotował największy spadek od dwóch miesięcy, kiedy wiadomość o Brexicie wywołała nerwową reakcję na światowych rynkach. 

- W czasie, kiedy integracja europejska się rozpada, relatywnie odizolowana Rosja wygląda jak bezpieczna przystań dla inwestorów – powiedział Jurij Tulinow, szef analityków w należącym do Societe Generale Rosbanku. - Najlepiej trzymać się z daleka od europejskich aktywów w związku z niepewnością i popatrzeć na rynki rozwijające się, gdzie Rosja i rubel wyglądają całkiem atrakcyjnie – dodał.     

Notowaniom rubla sprzyja także odbicie na rynku ropy. Cena baryłki ropy Brent staniała w piątek o prawie 5 proc., ale w poniedziałek rosła już nawet o 1 proc. do 48,90 USD.

- Nie uważam, że rosyjski lokalny rynek jest całkowicie odporny na obecną awersję do ryzyka, ale dopóki nie ma to wpływu na cenę ropy, notowania lokalnych obligacji pozostaną całkiem stabilne – powiedział Dmitrij Barinow  z  Union Investment Privatfonds we Frankfurcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rubel rośnie najmocniej