Czytasz dzięki

Rubel tanieje zbyt wolno, by uratować Rosję (WYKRES DNIA)

Rosyjska waluta osłabia się zbyt wolno, żeby osłonić krajowy budżet przed skutkami taniejącej ropy naftowej, wynika z wykresu sporządzonego przez agencję Bloomberg.

Notowania ropy brent w USD (linia żółta) oraz w rublu (linia niebieska). Czerwoną linią zaznaczono poziom cen ropy w rublu, założony w rosyjskim budżecie
Zobacz więcej

Notowania ropy brent w USD (linia żółta) oraz w rublu (linia niebieska). Czerwoną linią zaznaczono poziom cen ropy w rublu, założony w rosyjskim budżecie Bloomberg

Osłabienie rubla, które zwiększa wartość eksportowanej przez Rosję ropy w walucie lokalnej, jeszcze do niedawna chroniło krajowy budżet przed skutkami przeceny surowca. Teraz już nie chroni. Tempo zniżek cen ropy wyprzedziło tempo przeceny rubla. W rezultacie notowania surowca w rublu spadły poniżej pułapu założonego w rosyjskim budżecie. Zdaniem banku ING Groep aby deficyt nie przekroczył zakładanego pułapu 0,6 proc. PKB, potrzebne jest dalsze osłabienie waluty.

- Rząd musi albo przystać na dalsze osłabienie waluty, albo podnieść założenia co do deficytu budżetowego. Rosja może pozwolić sobie na wyższy niedobór, jeśli sięgnie głębiej do swojego funduszu majątkowego, ale może okazać się, że cięcia wydatków będą nieuniknione – powiedział w wypowiedzi dla agencji Bloomberg Dmitrij Poliewoj, główny ekonomista banku ING Groep na Rosję.

Rubel, który osłabił się od czerwca o 17 proc., jest najsłabszą spośród 170 walut monitorowanych przez Bloomberga. Przecenę pogłębiło nałożenie na Rosję sankcji, związanych z zaangażowaniem kraju na Ukrainie. Część restrykcji ogranicza dostęp kraju do rynków finansowych, utrudniając finansowanie niedoborów w kasie państwa.


Notowania ropy brent w USD (linia żółta) oraz w rublu (linia niebieska). Czerwoną linią zaznaczono poziom cen ropy w rublu, założony w rosyjskim budżecie. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane