Rubicon Partners ma  30 mln zł na inwestycje

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 27-09-2010, 00:00

GieŁda Grupa pracuje nad emisjami dla dziewięciu spółek, doradza przy kilku akwizycjach i szuka spółek do kupienia.

Fundusze objęły obligacje, chcą też kupować akcje

GieŁda Grupa pracuje nad emisjami dla dziewięciu spółek, doradza przy kilku akwizycjach i szuka spółek do kupienia.

Fundusze uwierzyły w biznes Rubicon Partners NFI. Objęły obligacje za 30 mln zł o oprocentowaniu WIBOR 3 M + 7 proc., a wśród nabywców są m.in. Quercus TFI i Idea TFI.

— Wiele funduszy chciało też kupić akcje, ale na razie nie planujemy emisji, więc muszą kupować z rynku. Do tej pory nie posiłkowaliśmy się długiem, a w naszej działalności to racjonalne — przy 80 mln zł aktywów bezpieczny poziom zadłużenia to około 30 mln zł. Portfel inwestycyjny spokojnie zapewni sfinansowanie wykupu. Uzyskany kapitał przeznaczymy w całości na inwestycje. Jeszcze w tym półroczu chcemy wziąć udział w nowej emisji spółki z NewConnect, a około 10 mln zł przeznaczymy na zakup kilkunastu procent akcji spółki z GPW. Mamy też podpisaną umowę objęcia akcji nowej emisji Energoaparatury na około 5 mln zł, która posłuży sfinansowaniu akwizycji — mówi Grzegorz Golec, prezes Rubicon Partners NFI.

Zyski z inwestycji

Spółka pokazała, że potrafi inwestować — sporo zarobiła na akcjach Anti, Mirbudu czy Gino Rossi. Do lipca wypracowała 9,3 mln zł przychodów z inwestycji (o 2,1 mln zł więcej niż w całym 2009 r.). Ale Rubicon zarabia nie tylko na trafionych inwestycjach. Sztandarowym projektem jest restrukturyzacja Gino Rossi. Pod władaniem Rubiconu obuwnicza spółka z walczącej o przetrwanie przeistoczyła się w zdrową firmę, w której próg 5 proc. kilka dni temu przekroczył Quercus TFI.

Coraz ważniejszą nogą są też usługi związane z obsługą transakcji, m.in. doradztwo i przeprowadzanie emisji. Z tego segmentu w ciągu siedmiu miesięcy do spółki wpłynęło 3,9 mln zł (wobec 2,7 mln zł w 2009 r.). W sumie zysk netto po lipcu to 8,5 mln zł, czyli o 1,87 mln zł więcej niż w całym 2009 r.

Szykują debiuty

A będzie lepiej, bo Rubicon ma już podpisane i wynegocjowane umowy na obsługę transakcji o wartości blisko 300 mln zł. Pracuje przy IPO litewskiej spółki Avia Solutions Group, nad emisją Lenteksu i Budusa oraz doradza przy akwizycjach Mirbudowi. Zaawansowane są także mniejsze projekty — wprowadzenie na NewConnect: Human Resources Consulting, Cafe News, Prymus, Robinson Europe i spółki z grupy Swissmed. W trakcie negocjacji są projekty o wartości około 2 mld zł — to sporo, bo od uruchomienia działalności pod koniec 2009 r. grupa przeprowadziła transakcje o wartości 900 mln zł.

— Chodzi m.in. o duże projekty o wartości kilkuset milionów w branży nieruchomości i sprzedaży detalicznej. Rozmawiamy także o przeprowadzeniu kilku emisji akcji. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że połowa projektów, które negocjujemy, kończy się umową. Tam, gdzie jest to uzasadnione i korzystne dla klientów, staramy się łączyć działalność usługową z zaangażowaniem kapitałowym — mówi Grzegorz Golec.

Na działalności usługowej Rubicon zarabia około 2 proc. wartości transakcji, na inwestycyjnej 25-30 proc.

Rubicon nie zarzucił planu rozbudowy grupy. Nadzorca nie zgodził się, by przejął 33 proc. akcji Beskidzkiego Domu Maklerskiego.

— Staramy się przejąć 20,8 proc. akcji BDM, bo taki pakiet daje podstawy do ścisłej współpracy operacyjnej. Broker pasuje nam do biznesu — mówi Grzegorz Golec.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rubicon Partners ma 30 mln zł na inwestycje