Ruch pasażerski w portach lotniczych ciągle rośnie

MIR
19-06-2007, 00:00

Dane portów za pięć miesięcy potwierdzają tezę o dynamicznym rozwoju rynku. Największy wzrost notuje Okęcie.

Dane portów za pięć miesięcy potwierdzają tezę o dynamicznym rozwoju rynku. Największy wzrost notuje Okęcie.

Dla portów lotniczych będzie to kolejny udany rok. Potwierdzają to wyniki przewozowe za pięć miesięcy 2007 r. Największy wzrost zanotowała Warszawa, przewożąc w tym czasie 3,31 mln pasażerów. Tylko w maju przez Okęcie przewinęło się niemal 814 tys. osób, podczas gdy rok temu 723 tys.

Stolica notuje także znaczący wzrost ruchu czarterowego. W ciągu pięciu miesięcy ubiegłego roku skorzystało z niego blisko 135,3 tys. osób, podczas gdy w tym roku — 217,5 tys.

W przewozach pasażerskich zaraz za Warszawą plasuje się Kraków, który z blisko 1,13 mln obsłużonych pasażerów urósł w porównaniu z takim samym okresem roku ubiegłego niemal o 48 proc.

Katowice z 610,7 tys. urosły o 34 proc. i tylko w maju przyjęły 161,1 tys. osób (o 32 proc. więcej niż rok wcześniej). Tak dobre dane są również zasługą rozwoju ruchu czarterowego: w ciągu pięciu miesięcy port wyekspediował 86,6 tys. turystów (o 60 proc. więcej niż przed rokiem). Jeszcze lepiej prezentują się dane za maj, kiedy ruch wzrósł o blisko 89 proc.

— Dobrze sprawdza się nasza oferta 50-procentowej zniżki na parking dla osób korzystających z czarterów. Biura podróży są w stanie obsłużyć dużo większą liczbę turystów. Barierą jest jednak brak samolotów — mówi Piotr Adamski z portu w Katowicach-Pyrzowicach.

Dobrze radzą sobie także Gdańsk, Wrocław i Poznań. Stolica Wielkopolski może pochwalić się dużym przyrostem czarterów. W ciągu pięciu miesięcy z Ławicy na wakacje wyleciało 36,1 tys., o 54 proc. więcej niż w takim samym okresie ubiegłego roku. Dobre wyniki osiąga także Łódź, z której w ciągu pięciu miesięcy wyleciało 123 tys. osób, o 72 proc. więcej niż przed rokiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ruch pasażerski w portach lotniczych ciągle rośnie