Rule: wojna handlowa wyniesie kurs złota najwyżej od 5 lat

opublikowano: 03-04-2018, 07:41
aktualizacja: 03-04-2018, 07:44

Jeśli wybuchnie globalna wojna handlowa cena złota może wzrosnąć w tym roku do 1400 USD, najwyższej wartości od pięciu lat, uważa Rick Rule, prezes Sprott U.S. Holdings Inc.

Rule, weteran rynku złota z 40-letnim doświadczeniem uważa, że oprócz wojny handlowej do wzrostu ceny złota może przyczynić się bliski koniec trwającego od trzech dekad rynku byka na obligacjach.

Złoto, fot. Bloomberg
Złoto, fot. Bloomberg

Po ogłoszeniu przez prezydenta USA ceł na stal i aluminium, a także pokaźną część importu z Chin, druga gospodarka świata odpowiedziała wprowadzeniem własnych ceł na import amerykańskich dóbr. Wojna handlowa może spowodować spadek popytu na amerykańskie aktywa w momencie wzrostu deficytu USA, co prawdopodobnie negatywnie odbije się na wartości dolara. Jego słabnięcie to dobra wiadomość dla notowań złota.

- Przez 40 lat mojego zaangażowania na rynku złota najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na jego cenę było międzynarodowe zaufanie do dolara amerykańskiego, a szczególnie wyrażone w cenie obligacji 10-letnich USA – powiedział Rule. – To, że USA wydają się być zaangażowane w wojnę handlową o sumie zerowej zaczyna docierać do ludzi jako coś, co jest złe dla wszystkich na świecie, nie tylko dla USA. Potencjalna wojna handlowa bez zwycięzców z pewnością jest powodem do obaw – dodał.

Złoto zanotowało ostatnio trzy kolejne kwartały wzrostu kursu. Przez ostatni miesiąc zdrożało o ok. 1,9 proc. i o prawie 7 proc. przez rok. Obecnie tanieje o 0,3 proc. i  notowane jest po 1338 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane