RUR dostosuje kursy do potrzeb firm

opublikowano: 09-11-2015, 22:00

Rusza Rejestr Usług Rozwojowych. To zupełnie nowy system rozwijania kompetencji dla przedsiębiorców i ich pracowników.

Od wczoraj podmioty świadczące usługi szkoleniowe i doradcze związane ze zdobywaniem umiejętności zawodowych mogą wpisywać się do Rejestru Usług Rozwojowych (RUR).

To kolejny krok do startu nowego mechanizmu kursów i szkoleń, który będzie obowiązywał w nowej perspektywie. Na czym polega nowy system i w czym będzie różnił się od poprzednika? Do niedawna to instytucje szkoleniowe przygotowywały program kursów, wnioskowały o dotacje, a potem szukały uczestników do zaplanowanych zajęć. Nowy model ma być odejściem od systemu podażowego na rzecz popytowego.

Platforma ofert i potrzeb

— Ma być lepiej dopasowany do potrzeb rynku. Do tej pory o tym, jakie szkolenia są na nim dostępne, decydowały instytucje zarządzające i szkoleniowe. Teraz inicjatywa, a właściwie decyzja dotycząca potrzebnych szkoleń będzie wychodziła od przedsiębiorców. Placówki szkoleniowe będą musiały się do niej dostosować i zorganizować odpowiednie zajęcia — opisuje Wojciech Szajnar, dyrektor departamentu wsparcia projektów szkoleniowych w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), która zajmie się wprowadzaniem w życie nowego systemu.

RUR będzie więc spełniał rolę platformy wymiany ofert i potrzeb. Znajdą się w nim nie tylko szkolenia, ale też usługi rozwojowe (mentoring, doradztwo, studia podyplomowe, e-learning, coaching). W miarę postępu rejestracji RUR będzie stopniowo nasycany ofertami usług publikowanymi przez usługodawców. Potencjalni odbiorcy tych usług będą mogli z nich korzystać po utworzeniu konta. Ale to nie wszystko — jeśli nie znajdą w bazie ogłoszenia dotyczącego poszukiwanych przez nich kwalifikacji, mogą zgłaszać swoje potrzeby w ramach giełdy usług.

— Co istotne, przedsiębiorcy i ich pracownicy dostaną dofinansowanie na udział w kursach i korzystanie z usług. Uczestnicy otrzymają w zależności od regionu refundację lub bon — dodaje Wojciech Szajnar. Warunkiem jest jednak wybór zajęć lub usługi ze wspólnej bazy ofert — stąd kluczowa rola RUR.

Nie każdy trafi do rejestru

Znalezienie się w nowym systemie dla firm szkoleniowych i instytucji edukacyjnych nie będzie proste. Muszą one spełnić określone standardy wiarygodności — zostaną poddane wcześniejszej weryfikacji pod kątem posiadanego potencjału, doświadczenia i kompetencji. Każdy przedsiębiorca, który skorzysta z dofinansowania na szkolenie, będzie zobowiązany do oceny usługi — taki jest warunek rozliczenia otrzymanych pieniędzy. Wystarczy tylko wypełnić ankietę przesłaną po zakończeniu usługi.

Oceny i rekomendacje pomogą też przyszłym beneficjentom w decyzjach o wyborze usług edukacyjnych. Do ich wglądu będą statystyki pogrupowane wg wyniku oceny i grup oceniających. Trzeba zaznaczyć, że uruchomienie rejestracji podmiotów nie oznacza, że potencjalni uczestnicy kursów już będą mogli starać się o pieniądze przeznaczone dla nich w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Z około 400 mln EUR zarezerwowanych na ten cel w Regionalnych Programach Operacyjnych przedsiębiorcy i ich pracownicy będą mogli korzystać najwcześniej za pół roku. Rejestr będzie ogólnodostępny, a przeglądanie informacji na temat poszczególnych usług oferujących je podmiotów — bezpłatne. Nowa baza ofert znajdzie się na stronie www.inwestycjawkadry.info. pl. Zastąpi dotychczasową internetową bazę szkoleń, która działała pod tym adresem do końca października. © Ⓟ

WIĘCEJ INFORMACJI:

Infolinia 801 808 108 (godz. 8-20) www.parp.gov.pl/rejestr-uslug- -rozwojowych

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu