Rurański: Dobre wyniki spółek zależnych poprawią rezultaty Grupy WSiP

Polska Agencja Prasowa SA
09-06-2005, 16:13

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne (WSiP), które prognozują, że jednostkowy zysk netto wzrośnie w 2005 roku, w porównaniu z 2004 rokiem, o 70 proc. do 19,7 mln zł, liczą w tym roku także na wzrost skonsolidowanych wyników grupy kapitałowej.

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne (WSiP), które prognozują, że jednostkowy zysk netto wzrośnie w 2005 roku, w porównaniu z 2004 rokiem, o 70 proc. do 19,7 mln zł, liczą w tym roku także na wzrost skonsolidowanych wyników grupy kapitałowej.

"Podejmowane przez spółki zależne działania przynoszą efekty i dlatego skonsolidowane wyniki grupy kapitałowej WSiP powinny być lepsze niż w ubiegłym roku, ale trudno jest nam dokładnie je określić, dlatego nie podajemy prognozy wyników dla grupy" - powiedział PAP prezes WSiP Jan Rurański. Dodał, że poprawa wyników grupy będzie m.in zasługą wzrostu przychodów w stosunku do 2004 r.

W ubiegłym roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży WSiP wzrosły o 11,1 proc. do 310,5 mln zł, jednak zysk operacyjny grupy spadł wtedy do 14,9 mln zł z 45,6 mln zł, a zysk netto zmniejszył się do 8,3 mln zł z 24,2 mln zł.

Prognoza zakłada, że wynik ze sprzedaży w 2005 r. wyniesie 18,1 mln zł, czyli w porównaniu z 2004 r. wzrośnie o 170 proc. W I kwartale 2005 r. zysk WSiP ze sprzedaży wyniósł 10,1 mln zł, podczas gdy w analogicznym okresie 2004 r. było to 6,2 mln zł.

Po pierwszych trzech miesiącach 2005 r. WSiP na poziomie jednostkowym miał 8 mln zł straty netto. Rok wcześniej strata wynosiła 15,2 mln zł. Strata w pierwszym kwartale roku związana jest z sezonowością w działalności spółki.

Analitycy oceniają tę prognozę jako ambitną, ale możliwą do wykonania dzięki rosnącej sprzedaży i obniżce kosztów.

"Nasza prognoza opiera się właśnie na tych założeniach - wzroście sprzedaży i zmniejszeniu kosztów. Poczynione zmiany w polityce sprzedaży, w tym dokonane zmiany umów z klientami przynoszą pozytywne efekty. Świadczy o tym rosnąca sprzedaż. W maju też była ona wyższa niż przed rokiem" - powiedział prezes.

Rurański poinformował, że przedstawiona prognoza dla spółki na ten rok nie uwzględnia wydarzeń nadzwyczajnych, w tym rozwiązania czy zawiązania rezerw, a operacje finansowe będą miały mniejszy udział w wyniku niż bywało w poprzednich latach.

Na koniec I kwartału przychody samej spółki ze sprzedaży wzrosły o 44,2 proc., do 28,7 mln zł, a przychody grupy zwiększyły się w tym czasie o 17,6 proc., do 38,1 mln zł. Po czterech miesiącach przychody WSiP ze sprzedaży produktów wyniosły 18,02 mln zł, co w stosunku do analogicznego okresu 2004 r. daje 180-proc. dynamikę sprzedaży produktów.

WSiP zaproponował WZA, które odbędzie się 29 czerwca, wypłatę 20 groszy dywidendy na akcję. Na dywidendę trafić ma w sumie 6,25 mln zł z ubiegłorocznego zysku (77 proc. zysku).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Rurański: Dobre wyniki spółek zależnych poprawią rezultaty Grupy WSiP