Rusza budowa "Biskupina paleobiologii" w Krasiejowie - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-04-2005, 07:43

Po sześciu latach jałowych debat i przekładania papierków władze Opolszczyzny zabrały się wreszcie za budowę Dinoparku w Krasiejowie. W czerwcu gotowy ma być wreszcie pierwszy pawilon wystawienniczy - pisze "Dziennik Zachodni". Ale to przyśpieszenie ma swoją cenę: by postawić pawilon, trzeba zniszczyć pokaźną ilość szczątków pradinozaurów sprzed 230 milionów lat.

Po sześciu latach jałowych debat i przekładania papierków władze Opolszczyzny zabrały się wreszcie za budowę Dinoparku w Krasiejowie. W czerwcu gotowy ma być wreszcie pierwszy pawilon wystawienniczy - pisze "Dziennik Zachodni". Ale to przyśpieszenie ma swoją cenę: by postawić pawilon, trzeba zniszczyć pokaźną ilość szczątków pradinozaurów sprzed 230 milionów lat.

Solidny pawilon miał stanąć jesienią 2004 roku, ale prace zablokowano, bo naukowcy z Uniwersytetu Opolskiego nie zgodzili się na wpuszczenie ciężkiego sprzętu. Jak tłumaczyli, koparki zniszczą pokłady iłów z kośćmi pradinozaurów.

Zdesperowani włodarze regionu postanowili ściągnąć do Krasiejowa prof. Jerzego Dzika z PAN, który kilka lat temu prowadził tu wykopaliska. Poproszono go, by nadzorował pracę ciężkiego sprzętu, który - niestety - musi zniszczyć część wykopalisk.

"Nie byłoby tego problemu, gdyby przy projektowaniu pawilonu respektowano nasze zalecenia"  - mówi "Dziennikowi Zachodniemu" prof. Dzik. "Przyjęto jednak projekt, który wymaga usunięcia części złoża. Przy normalnej pracy paleobiologicznej jego oczyszczenie trwałby 2-3 lata. Tyle czasu nie mamy i dlatego musimy się pogodzić z jego zniszczeniem."

"To już dawno powinien być Biskupin paleobiologii" - mówi prof. Dzik. Nie on jeden tak myśli. Turyści nie bardzo mają co w Krasiejowie oglądać, a i tak walą tam jak w dym. Tylko w minionym roku do księgi pamiątkowej wpisało się 12 tysięcy gości z całej Europy! - pisze "Dziennik Zachodni".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane