Rusza budowa Centrum Nauki Kopernik

PAP
opublikowano: 26-07-2008, 15:36

Interaktywne urządzenia do nauki poprzez zabawę, nowoczesne planetarium i galeria dzieł sztuki - takie atrakcje zakłada projekt warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Budowa rusza w poniedziałek. Otwarcie planowane jest na 2010 r.

Warszawskie Centrum Nauki Kopernik zostanie zbudowane na otwartym terenie nad Wisłą między mostem Świętokrzyskim a ulicą Lipową nad tunelem Wisłostrady. Będą mogli na nim przebywać nie tylko zwiedzający, ale też przechodnie. Wykorzystane materiały sprawią, że budynek będzie przyjazny dla rzecznych ptaków i energooszczędny. Kompleks będzie składał się z kilku budynków, ustawionych w kształt litery "L".

"Pierwszy etap budowy ma być zakończony pod koniec 2009 r. Czyli otwarcie będzie prawdopodobnie na samym początku 2010 r. Wtedy zostanie otwarta część budynku ustawiona prostopadle do Wisły. Będą się w niej mieścić wystawy stałe: człowiek i środowisko, świat w ruchu, korzenie cywilizacji, strefa światła i galeria dla najmłodszych" - powiedziała PAP Dorota Stojda z biura prasowego "Kopernika".

Jak tłumaczyła, wystawy w Centrum nie będą podzielone na konkretne dziedziny wiedzy, czy przedmioty szkolne. Np. na wystawie "świat w ruchu" zwiedzający będą mogli wykonać doświadczenia z fizyki, astronomii, ale też np. z biologii, bo ruch może oznaczać też poruszanie się elementów ciała człowieka lub zwierzęcia.

Z kolei na wystawie "strefa światła" będzie można odkryć wiele zjawisk i praw, którym podlega światło i ludzki wzrok. "Śmiejemy się, że będzie to najciemniejsza wystawa, bo aby uwidocznić konkretne światło, w tej galerii normalne oświetlenie będzie zredukowane. To będzie też jedyna ekspozycja narracyjna, to znaczy istotny będzie kierunek i kolejność zwiedzania, bo poszczególne eksperymenty będą tworzyły pewną historię, którą trzeba będzie odkryć" - opowiadała Stojda.

W pierwszym budynku znajdzie się też część dla najmłodszych eksperymentatorów. Będzie ona przystosowana do zwiedzania przez dzieci w wieku przedszkolnym razem z rodzicami. Chodzi o wspólną, rodzinną naukę. "Będą jednak takie miejsca, do których dziecko wejdzie samo, np. tunel, do którego rodzic się nie zmieści" - mówiła.

Jak dodała, całe Centrum będzie ukończone w połowie 2010 r. Oprócz sal wystawowych będzie tam też nowoczesne planetarium, miejsca do wypoczynku, a całość otoczy "park odkrywców", w którym znajdą się urządzenia do wykonywania doświadczeń na świeżym powietrzu oraz dzieła sztuki inspirowane nauką. Tam też będą mogli bawić się warszawiacy na koncertach i innych imprezach plenerowych.

Projekt Centrum zakłada, że będzie ono nowoczesne, ekologiczne i będzie współgrało z architekturą miasta. Ze względu na panoramę miasta budynek nie może być wyższy niż 12 metrów, w przeciwnym wypadku zasłaniałby widok z praskiego brzegu Wisły na Starówkę.

Ponadto, ponieważ brzegi Wisły należą do sieci ekologicznej Natura 2000 jako szlak migracyjny ptaków, w elewacjach budynków nie będzie szkła z wyjątkiem miejsc, gdzie są okna. Największym wyzwaniem była konstrukcja platformy widokowej planetarium. Projektanci zdecydowali, że platforma zostanie przykryta specjalnym szkłem, które z zewnątrz będzie wyglądało na nieprzejrzyste i matowe. W ten sposób projektanci chcą zapobiec tworzenia się efektu lustra i rozbijaniu się ptaków o szkło.

Architekci zadbali też o zmniejszenie zużycia energii. Np. zastosowanie porowatych materiałów do pokrycia ścian i dachu umożliwi naturalną wentylację budynków. Na dachu głównego budynku, oraz na całym terenie zasadzone zostaną rośliny. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu