Rusza maraton z żądaniami

Ewa Szczecińska
opublikowano: 20-06-2006, 00:00
Obserwuj w MójPB:

Dwa duże związki Polskiej Miedzi chcą dziś powalczyć o dodatkowe premie. Prezesi twardo mówią: nie.

Dziś zarząd KGHM będzie rozmawiał z przedstawicielami wszystkich związków koncernu o układzie zbiorowym pracy. Załoga chce ponowić żądanie ekstrapremii z tegorocznego zysku. Spełnienie tego postulatu kosztowałoby firmę 90 mln zł. Pracowników rozdrażnił komunikat resortu skarbu sprzed walnego spółki, mówiący o 1,5 mld zł zysku w pierwszych pięciu miesiącach roku. Ministerstwo, uzasadniając decyzję o wypłacie 2 mld zł dywidendy, podkreślało, że kombinat jest w dobrej kondycji.

Związek Zawodowy Pracowników Dołowych w Rudnej walczy o nagrody już od marca.

— Zarząd miał wystarczająco dużo czasu na rozważenie naszych postulatów. Nie zamierzamy ustępować. Górnicy mieli duży wkład w wypracowanie zysku i im wypłata nagród należy się najbardziej. Jeśli zajdzie konieczność, wejdziemy w spór zbiorowy z zarządem — mówi Piotr Trempała, przewodniczący związku.

W spór zbiorowy już wszedł najliczniejszy w firmie Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM).

— Nie wyobrażamy sobie, by lawina pieniędzy z zysku Polskiej Miedzi szła do Warszawy, a załodze nie należała się skromna nagroda w wysokości pensji — mówi Leszek Hajdacki, wiceprzewodniczący ZZPPM i zarazem członek rady nadzorczej reprezentujący załogę.

Prezesi KHGM zapowiedzieli już jednak, że przyznanie premii jest mało realne.

— Pracujemy nad obniżką kosztów, a przecież wypłata nagród jest elementem, który wpływa na ich podwyższenie — mówi Maksymilian Bylicki, wiceprezes KGHM.

Dzisiejsze spotkanie to dopiero początek trudnych rozmów. Jutro ZZPPM będzie przekonywał prezesów do dokapitalizowania i oddłużenia spółek zależnych. Związki uznały postulat zasilenia funduszy socjalnych sumą 100 mln zł za spełniony, choć walne przekazało na ten cel 50 mln z zysku za 2005 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Szczecińska

Polecane