Czytasz dzięki

Rusza platforma dla publicznych placówek

Agnieszka Jabłońska
opublikowano: 26-04-2010, 00:00

Nie masz jeszcze elektronicznego BIP? Z akademicką fundacją zrobisz go sam i za darmo.

Nie masz jeszcze elektronicznego BIP? Z akademicką fundacją zrobisz go sam i za darmo.

Placówki publiczne, które mimo ustawowego obowiązku nie udostępniają wymaganych informacji publicznych, wkrótce nie będą miały wymówki. Wszystko przez e_bip. org. pl — portal internetowy, który umożliwi tworzenie elektronicznego Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) za darmo i bez konieczności zatrudniania specjalisty. W maju uruchomi go Fundacja Przedsiębiorczości Akademickiej (FPA).

Zaniedbany obowiązek

— Z naszych szacunków wynika, że tylko 10 proc. z blisko 80 tys. instytucji publicznych wywiązuje z obowiązku, jaki nakłada na nie ustawa o dostępie do informacji publicznej. W zeszłym roku przeprowadziliśmy badania w kilkudziesięciu szkołach i przedszkolach w województwie łódzkim. Tylko nieliczne udzieliły nam rzeczowych odpowiedzi, bo brakowało im usystematyzowanych informacji lub nawet nie wiedziały, że mają taki obowiązek. Portal e_bip. org. pl jest odpowiedzią na taki stan rzeczy — wyjaśnia Przemysław Wiśniewski, odpowiedzialny za promocję projektu.

Na czym dokładnie polega pomysł?

Dzięki serwisowi użytkownicy dostaną dostęp do szablonu, działającego na zasadzie bloga. Do budowy strony BIP wystarczy wpisanie lub wklejenie w luki niezbędnych informacji, które przez portal trafią do sieci. Przy wypełnianiu formularza pomogą opracowane przez autorów wskazówki. Twórcy serwisu zatroszczą się także o zachowanie zasad archiwizacji i bezpieczeństwa.

— Pierwszy raz spotykam się z takim pomysłem, ale jeśli w tym portalu będą publikowane materiały z wszystkich bądź dużej liczby urzędów i instytucji, w otwartych formatach i w sposób umożliwiający przeszukiwanie, czyli nie w postaci skanów dokumentów, to jestem jak najbardziej za — ocenia Michał Woźniak z Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania.

Same plusy

Przez pierwsze dwa lata korzystanie z serwisu będzie darmowe, bo projekt wart 581 tys. zł w 85 proc. sfinansuje Unia Europejska w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

— Gdy wyczerpią się dotacje, prawdopodobnie wprowadzimy opłatę rzędu 15 zł rocznie. Myślę, że nie będzie to duże obciążenie dla budżetów. Niezainteresowani zawsze będą mogli zrezygnować, bo korzystanie z serwisu będzie dobrowolne i nie obwarowane żadną umową — twierdzi Maciej Grablewski, kierownik projektu.

Wkrótce FPA będzie przekonywać do rozwiązania przedstawicieli 30 tys. placówek publicznych w województwach wielkopolskim małopolskim, łódzkim i mazowieckim.

— Myślę, że ich dyrektorzy nie znajdą argumentów przeciw — zapewnia Maciej Grablewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Jabłońska

Polecane