Rusza platforma wymiany informacji o wyrokach - wyroki.pl

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-11-2005, 15:07

Od wtorku w internecie działa platforma wymiany informacji o wyrokach. Za pośrednictwem portalu, pod adresem www.wyroki.pl - oprócz zdobycia wiedzy na temat zadłużenia poszczególnych firm - będzie też można kupować i sprzedawać wierzytelności zabezpieczone wyrokiem sądowym. To odróżnia portal od publikowanych dotychczas tzw. czarnych list dłużników.

Od wtorku w internecie działa platforma wymiany informacji o wyrokach. Za pośrednictwem portalu, pod adresem www.wyroki.pl - oprócz zdobycia wiedzy na temat zadłużenia poszczególnych firm - będzie też można kupować i sprzedawać wierzytelności zabezpieczone wyrokiem sądowym. To odróżnia portal od publikowanych dotychczas tzw. czarnych list dłużników.

Według przedstawicieli Śląskiej Agencji Finansowej (SAF), do której należy portal, to pierwszy w Polsce serwis internetowy tego typu.

"Wielu wierzycieli w Polsce nie może odzyskać swoich należności nawet wtedy, gdy sąd nakaże ich zwrot. Nie musi to oznaczać, że stracili swoje środki bezpowrotnie. Dzięki portalowi Wyroki.pl mają teraz szansę wystawić swoje wierzytelności na sprzedaż. Z kolei firmy specjalizujące się w obrocie wierzytelnościami zyskują dostęp do platformy wymiany informacji o wierzytelnościach, które można nabyć" - powiedział członek zarządu SAF Marcin Gąszczak.

Wartość wierzytelności w portalu to na razie ponad 12 mln zł. Według jego twórców, w ciągu roku kwota ta przekroczy 150 mln zł. Największy obecnie wyrok opiewa na ok. 0,8 mln zł.

Z przytaczanych przez pomysłodawców portalu danych Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową wynika, że ogólna wartość wierzytelności w Polsce sięgnęła 180 mld zł - 25 proc. produktu krajowego brutto (PKB). Ponad dwa miliony zaległych wyroków sądowych czeka na egzekucję. Wierzytelności, których nie uda się odzyskać komornikom mogą jednak wrócić do wierzycieli. Od wtorku można je spieniężyć na nowym portalu.

Przeciętny czas potrzebny do rozstrzygnięcia sporu o zaległe wierzytelności w polskim sądzie wynosi ok. 1000 dni. Problemy wielu wierzycieli nie kończą się jednak z dniem zapadnięcia wyroku. Duża część wyroków nie jest skutecznie egzekwowana przez komorników. Rozwiązaniem problemu może okazać się płaszczyzna wymiany informacji na temat sądowych tytułów wykonawczych - uważają przedstawiciele SAF.

Śląska Agencja Finansowa działa na rynku obrotu wierzytelnościami. Firma prowadzi również doradztwo w zakresie inwestowania w wierzytelności gwarantowane przez Skarb Państwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane