Rusza proces 7 osób zamieszanych w aferę korupcyjną w Ministerstwie Finansów

IAR
07-03-2008, 09:16

Dziś przed Sądem Rejonowym w Warszawie rozpocznie się proces 7 osób, zamieszanych w aferę korupcyjną w Ministerstwie Finansów. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w kwietniu ubiegłego roku.

Wśród oskarżonych znajduje się troje pracowników ministerstwa - Sławomir M., Andrzej Ż. i Elżbieta Z, a także lobbysta Tomasz J., pracownik urzędu skarbowego Jerzy W. i małżeństwo biznesmenów - Zdzisław i Halina B.

Akt oskarżenia jest bardzo obszerny, liczy 383 strony. Oskarżonym postawiono łącznie 46 zarzutów, głównie dotyczą one korupcji. Urzędnicy resortu w latach 1994-2004 mieli za łapówki załatwiać zwolnienia podatkowe dla firm, umarzać podatki i prowadzić nieformalne doradztwo podatkowe.

Afera w ministerstwie finansów wybuchła po pierwszych, spektakularnych aresztowaniach, dokonanych przez CBŚ w połowie maja 2006 roku. W ciągu następnych miesięcy zatrzymano kolejne osoby zamieszane w aferę.

W aferę jest też zamieszany biznesmen i były senator Henryk Stokłosa, który przebywa w areszcie. W styczniu ubiegłego roku wydano za nim Europejski Nakaz Aresztowania, a prokuratura postawiła mu sześć zarzutów. Stokłosa miał dawać łapówki urzędnikom, w zamian za umorzenia podatkowe dla jego firm. Miał też przekupywać sędziów, którzy wydawali korzystne wyroki w prowadzonych przeciw niemu procesach podatkowych.

Umorzenia podatków dotyczą między innymi firmy Farmutil, której właścicielem jest Stokłosa. Kontrowersyjne decyzje w tej sprawie na korzyść Stokłosy miał podejmować między innymi Sławomir M. z ministerstwa finansów, jeden z zatrzymanych w związku z aferą korupcyjną.

IAR

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Rusza proces 7 osób zamieszanych w aferę korupcyjną w Ministerstwie Finansów