Rusza program Poland Prize, który ma przyciągnąć do Polski zagraniczne start-upy

  • PAP
opublikowano: 08-02-2018, 16:30
aktualizacja: 08-02-2018, 16:31

Rusza Poland Prize, który ma przyciągnąć do Polski zagraniczne start-upy. W pilotażowym programie w 2018 roku weźmie udział ok. 50 młodych firm. Na ten cel zagwarantowano 15 mln zł - powiedziała w czwartek na konferencji prasowej minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

"Poland Prize, czyli wiza dla start-upów, ma służyć temu, by Polska stała się wreszcie krajem, do którego będzie się chciało przyjeżdżać, a nie tylko krajem, z którego będzie się chciało wyjeżdżać" - powiedziała Emilewicz na konferencji prasowej poświęconej uruchomieniu programu.

Jak podkreśliła, chodzi o to, by dzięki tej inicjatywie Polska była miejscem, "gdzie można realizować ambitne projekty, gdzie można na te projekty uzyskać wsparcie. I gdzie można to robić dlatego, że tu jest bardzo przyjazne dla biznesu środowisko" - podkreśliła szefowa MPiT.

Jak dodała, w ramach programu ma przyjechać do Polski w tym roku ok. 50 start-upów. "Będą one miały szybką ścieżkę dostępu do karty czasowego pobytu w Polsce" - wskazała. Wyjaśniła, że trzy wybrane instytucje pośredniczące wybiorą kandydatów, którzy następnie "łatwą ścieżką w kontakcie z konsulatami" dostaną się do Polski, a następnie będą tu mogli założyć swoje spółki i rozwijać się.

"Gwarantujemy im nie tylko obsługę osobistą (...), ale także wsparcie do 200 tys. zł na początek rozwoju swojego projektu" - wyjaśniła. Środki wypłacane start-upom mają być w całości finansowane z PARP, a rozdzielane za pośrednictwem operatora, który sam będzie musiał sfinansować co najmniej 20 proc. swoich kosztów operacyjnych związanych z realizacją projektu. Jak powiedziała Emilewicz, na pilotaż jest zagwarantowane w tym roku 15 mln zł.

"Poland Prize zapewni kompleksowe wsparcie dla młodych innowatorów z zagranicy: od pomocy w osiedleniu się i rozpoczęciu działalności gospodarczej, po kontakty biznesowe z dużymi firmami i inwestorami" - zaznaczyła obecna na konferencji prezes PARP Patrycja Klarecka.

"Zależy nam, by uczestnicy programu zostali w Polsce po jego zakończeniu i rozwijali swoje innowacyjne pomysły" - dodała. Podkreśliła, że aby wziąć udział w programie trzeba założyć firmę w naszym kraju.

Pierwsze start-upy mają się pojawić w Polsce, jak oceniła minister Emilewicz, w drugiej połowie roku. "Innowacje dzisiaj wypracowuje się w dużych frachtowcach, w wielkich firmach globalnych. Ale też coraz częściej najwyższą kapitalizację uzyskują właśnie start-upy - młode kilku, kilkunastoosobowe spółki technologiczne, które opracowują rozwiązania mogące zaspokoić potrzeby całego świata" - mówiła Emilewicz.

Ministerstwo liczy, że program przyciągnie do Polski start-upy z całego świata. "Ale jest to przede wszystkim program dedykowany tym, którzy są dziś poza obszarem UE" - powiedziała Emilewicz.

Minister ocenia, że "w pierwszej kolejności" będzie on atrakcyjny dla naszych wschodnich sąsiadów. "Dla Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, czyli tych, którzy już dzisiaj wyrażają zainteresowanie przyjazdem do Polski".

Emilewicz oceniła, że to program, który się opłaca polskiej gospodarce. "Każdy podatek zapłacony w Polsce od założonych działalności gospodarczych czy spółek jest tym, który jest wprost benefitem dla polskiej gospodarki. Zakładamy, że rekrutujemy najlepszych. Zakładamy, że w tych najlepszych zainwestują fundusze typu venture capital, które są na polskim rynku. A jeśli są to fundusze, które skorzystały ze środków Polskiego Funduszu Rozwoju, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju to część tych zysków zostaje w Polsce" - wskazała.

Poland Prize jest częścią programu Start in Poland, który tworzy w naszym kraju warunki do rozwoju start-upów na każdym etapie - od fazy inkubacji poprzez rozwój, po ekspansję zagraniczną. Według MPiT w roku 2023 start-upy mają generować w Polsce 2,2 mld zł, a liczba stworzonych dzięki nim miejsc pracy ma przekroczyć 50 tys.

Jadwiga Emilewicz
Fot. Jacek Wszkiewicz
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane