Rusza walka o 91,5 mln EUR

opublikowano: 03-09-2010, 06:00

Zwycięzcy dostaną na badania 20 mln zł, ale na wdrożenie ani grosza. Na pociechę wnioski złożą przez internet.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła dziś długo oczekiwany konkurs 1.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, w którym przedsiębiorcy powalczą o dotacje na prowadzenie badań. W przeciwieństwie do poprzednich edycji, tym razem za jednym zamachem nie będzie można jednak zdobyć pieniędzy na wdrożenie ich wyników. Fundusze na ten cel (działanie 4.1) rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Mimo to, warunkiem uzyskania dotacji, będzie ich komercjalizacja.
- Możliwe będzie wprowadzenie wyników prac B+R do własnej działalności gospodarczej lub ich sprzedanie innej firmie – wyjaśnia Hanna Godula z Zespołu Badań i Rozwoju PARP.

Wielu firm to nie zniechęca, choć dla mniejszych, bez odpowiedniego zaplecza technologicznego, brak wsparcia w zakresie wdrożenia może okazać się problemem. 
- Weźmiemy udział w konkursie już po raz trzeci. Do tej pory część wdrożeniowa nie była dla nas kosztowna, bo robimy to we własnym zakresie. Wdrożenie rezultatów badań bywa wielokrotnie droższe niż ich przeprowadzenie, więc niektórym firmom na pewno będzie ciężko – mówi Monika Janiszewska, dyrektor projektów unijnych w giełdowej spółce One-to-One.
Na osłodę PARP ma dla przedsiębiorców dobrą wiadomość. Po raz pierwszy wnioski będzie można składać przez internet.
- Za przystąpienie do konkursu uznamy moment, w którym wniosek zostanie zapisany w elektronicznym generatorze. Podobne rozwiązanie działa już w trwającym właśnie konkursie na e-dotacje. Planujemy rozszerzać ten standard – mówi Patrycja Zielińska, wiceprezes PARP.
Po zapisaniu wniosku przedsiębiorcy będą mieli około dziesięciu dni, by dopełnić formalności. Zrobią to na dwa sposoby: z wykorzystaniem elektronicznego podpisu poprzez platformę ePUAP lub w przypadku jego braku, dosyłając dokumentację w papierowej formie do Regionalnej Instytucji Finansującej. Wnioski będzie można składać od 1 do 29 października.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu