Czytasz dzięki

Ruszają Dni Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-08-2005, 10:19

Pokazem rasowych rumaków przeznaczonych na aukcję koni Pride of Poland rozpoczynają się w piątek w stadninie w Janowie Podlaskim (Lubelskie) doroczne Dni Konia Arabskiego. Aukcja, w której udział zapowiedzieli kupcy z różnych stron świata, odbędzie się w niedzielę.

Pokazem rasowych rumaków przeznaczonych na aukcję koni Pride of Poland rozpoczynają się w piątek w stadninie w Janowie Podlaskim (Lubelskie) doroczne Dni Konia Arabskiego. Aukcja, w której udział zapowiedzieli kupcy z różnych stron świata, odbędzie się w niedzielę.

"W tym roku do Janowa Podlaskiego przyjedzie wielu kupców, którzy mają już w swoich stajniach polskie konie kupione na janowskiej aukcji. Będzie duża grupa hodowców z USA, a także z Emiratów Arabskich, Francji, Anglii i Norwegii" - powiedziała PAP rzeczniczka Dni Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim, Beata Sygitowicz.

W tym roku na aukcję wystawionych zostanie 30 klaczy i 3 ogiery z państwowych stadnin w Janowie Podlaskim, Białce i Michałowie, a także z hodowli prywatnych. Dodatkowo prawie 30 innych koni będzie można kupić na tzw. Silent Sale czyli cichej sprzedaży, podczas której kupcy składają oferty na piśmie. Silent Sale otwarta zostanie w sobotę, a zakończona w niedzielę wieczorem, po głównej aukcji.

W Janowie Podlaskim nabywcy wydają co roku fortuny, aby kupić upatrzonego konia. Tegoroczna aukcja odbywa się już po raz 36. Araby traktowane są jako przedmioty zbytku. Kupują je bardzo bogaci ludzie dla samej przyjemności posiadania. Od dwóch lat konie w Janowie licytowane są w euro, wcześniej stosowano dolary.

"Aukcja Pride of Poland stanowi barometr światowego rynku koni arabskich, wyznaczający standardy hodowli. Tegoroczna oferta daje nadzieję na utrzymanie światowego poziomu" - dodała Sygitowicz.

W ubiegłym roku najwyższą cenę na aukcji w Janowie Podlaskim osiągnęła 10-letnia siwa klacz imieniem Palestyna wyhodowana w Michałowie. Kupiec z USA wylicytował za nią 300 tys. euro. W sumie sprzedano 20 koni za ponad 1,1 mln euro; średnia cena za konia wyniosła prawie 58 tys. euro.

Najwyższe ceny za polskie araby padły na aukcji w 1985 r. w USA. Klacz Penicylina została tam sprzedana za 1,5 mln dolarów, a Diana za 1,2 mln dolarów. W Janowie Podlaskim w 1983 r. ogier Bandos sprzedany został za 806 tys. dolarów, zaś w 1997 r. ogier Batyskaf  uzyskał cenę 450 tys. dolarów.

Podczas weekendu janowska stadnina koni będzie otwarta dla zwiedzających. W sobotę odbędzie się Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi, podczas którego najpiękniejsze polskie araby będą rywalizować o tytuły czempionów w poszczególnych kategoriach wiekowych.

W poniedziałek i wtorek będzie można oglądać hodowle arabów w stadninach w Białce i Michałowie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane