Czytasz dzięki

Ruszają inwestycje w Lublinie

Agnieszka Jabłońska
opublikowano: 15-10-2009, 11:32

Miasto zainwestuje w infrastrukturę ponad 300 mln EUR. W planach m.in. budowa lotniska i obwodnicy.

Zobacz więcej

Lublin jest otwarty na rozwój i nowe technologie.

W ciągu kilku lat Lublin chce zrealizować inwestycje o wartości przekraczającej 300 mln EUR. Będą dofinansowane z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.
 
Na lotnisko…
W październiku miasto ogłosi przetarg na inwestycję wartą 110 mln EUR. Chodzi o budowę terminalu, pasa startowego, płyty postojowej i infrastruktury technicznej dla Międzynarodowego Portu Lotniczego Lublin w Świdniku. 49 mln EUR będzie pochodziło z funduszy unijnych. Resztę wyłoży miasto i pozostali akcjonariusze spółki.
— W razie braku pieniędzy ogłosimy przetarg na usługę kredytową o wartości około 200 mln zł — mówi Piotr Jankowski, rzecznik portu.
Od 2008 r. miasto wykupiło ponad 80 ha gruntów pod lotnisko. Do kupienia pozostało 8 nieruchomości.
— Jeśli nie uda się porozumieć z ich właścicielami, gruntów użyczy nam wojewoda, który przejmie działki na mocy specustawy. Czekamy też na decyzję środowiskową z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, mamy ją otrzymać w listopadzie — mówi Piotr Jankowski.
 
…trolejbusem
Miasto zainwestuje też w zintegrowany system miejskiego transportu publicznego. Jest on częścią unijnego projektu, przewidującego modernizację komunikacji miejskiej Białegostoku, Kielc, Lublina, Olsztyna i Rzeszowa. Lubelska inwestycja jest warta 91,98 mln EUR, z czego 78,18 mln EUR będą stanowić pieniądze unijne. Zakończenie prac związanych z budową systemu jest planowane na 2015 r.
— Rozstrzygnęliśmy przetarg na projekt rozbudowy trakcji trolejbusowych o 32 km, zakupimy też 70 trolejbusów i 200 autobusów. Będzie to kosztować około 148 mln zł — mówi Grzegorz Wójcikowski, doradca prezydenta Lublina ds. polityki informacyjnej o projektach unijnych.
Wkrótce miasto ogłosi przetarg na budowę zajezdni trolejbusowej i placu postojowego. Wartość netto inwestycji to odpowiednio 40,3 mln i 18,6 mln zł. W przyszłości trolejbusy będą dojeżdżać do budowanej obwodnicy Lublina, do której miasto zbuduje drogi dojazdowe.
Lublin poszerzy też podstrefę ekonomiczną wchodzącą do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec. Wejdą do niej trzy nowe działki o łącznej powierzchni 37 ha.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Jabłońska

Polecane