Ruszył proces oskarżonych o przestępstwa korupcyjne podczas prywatyzacji LOT i Stoen

  • PAP
opublikowano: 23-11-2022, 17:43
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W środę w Sądzie Okręgowym w Warszawie ruszył proces byłego szefa Urzędu Ochrony Państwa gen. Gromosława Czempińskiego oraz sześciu innych mężczyzn, oskarżonych o przestępstwa korupcyjne w związku z prywatyzacją spółek PLL LOT i Stoen.

W grudniu 2019 roku zakończyło się trwające od kilkunastu lat śledztwo i Prokuratura Regionalna w Katowicach skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia w sprawie gen. Gromosława Czempińskiego i sześciu innych osób dotyczący dotyczące korupcji i prania pieniędzy pochodzących z korupcji w związku z prywatyzacją PLL LOT i Stoenu. W przypadku PLL LOT chodzi o korzyści w wysokości 1 mln dolarów, w przypadku Stoenu - 1,4 mln zł.

fot. Marek Wiśniewski
fot. Marek Wiśniewski

W środę w Sądzie Okręgowym w Warszawie ruszył proces w tej sprawie. Gen. Czempiński ze względu na stan zdrowia nie stawił się w sądzie. Jego pełnomocnik mecenas Marek Małecki przedstawił dokumentacje medyczną i złożył wniosek o odroczenie rozprawy. Sędzia Joanna Grabowska nie przychyliła się do niego.

Chwilę potem prokurator Ewa Kordula odczytała akt oskarżenia i rozpoczął się przewód sądowy. "Przedstawione zarzuty wynikają ze zgromadzonego materiału dowodowego w toku postępowania przygotowawczego(…). Śledztwo było wieloletnie i długotrwałe" – wskazywała na sali rozpraw prokurator.

Dodała też, że postępowanie w tej sprawie było niezwykle skomplikowane i oparte nie tylko o osobowe źródła dowodowe, ale przede wszystkim o dokumentację, którą zdołano pozyskać w ramach międzynarodowej pomocy prawnej.

"Zgromadzony materiał dowodowy stanowił podstawę, iż w trakcie prywatyzacji spółki PLL LOT oraz Stoen S.A. istniała grupa urzędników państwowych, którzy w związku z prywatyzacją właśnie tych podmiotów jako spółek Skarbu Państwa doprowadzili do sytuacji, w której prywatyzacja mogła się odbyć tylko po wcześniejszym przyjęciu przez nich obietnicy wręczenia korzyści majątkowej. Osoby przyjmujące łapówki były zatrudnione na różnych stanowiskach w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych, a potem w Ministerstwie Skarbu Państwa" – mówiła prokurator.

Pełnomocnik jednego z oskarżonych podniósł, że nie zostało przedstawione uzasadnienie aktu oskarżenia, ale też nie zostały przedstawione najważniejsze podstawy oskarżenia. W związku z tym prokurator zaczęła przedstawiać uzasadnienie aktu oskarżenia; po trwającym ponad 1,5 godziny odczytywaniu sąd zdecydował o przerwie w rozprawie do 28 listopada.

Wyznaczył też następne terminy rozpraw na 6 i 8 grudnia oraz na styczeń i luty 2023 roku.

Gen. Czempiński po zatrzymaniu w 2011 r. został zwolniony po wpłaceniu poręczenia majątkowego. W jego przypadku kaucja wyniosła milion złotych, prokuratura zatrzymała mu paszport i zakazała opuszczania kraju.

Postępowanie, w którym b. szef UOP usłyszał zarzuty, zostało wszczęte jeszcze w 2006 r. na podstawie materiałów z innego śledztwa. Dotyczyło różnych prywatyzacji, nie tylko LOT-u i Stoenu, i obejmowało lata 1999-2003. Jak podawała kilka lat temu prokuratura, gdy planowano prywatyzacje, minister gospodarki w ramach ustawy o komercjalizacji powoływał do współpracy spółki, które za państwowe pieniądze miały przygotowywać proces prywatyzacyjny.

Według śledczych w przypadku prywatyzacji LOT-u i Stoenu spółki te w toku procesu prywatyzacyjnego miały sugerować, że będzie dobry klimat dla określonej prywatyzacji lub zakończy się ona w sposób prawidłowy dla inwestora, jeśli pieniądze przepłyną na konta innych firm, z którymi zawierały umowy już na końcowym etapie negocjacji. Zdaniem prokuratury, zawierane przez te firmy umowy były całkowicie fikcyjne i chodziło wyłącznie o uzyskanie pieniędzy.

Jak informowała prokuratura, jeden z wątków postępowania dotyczył wręczania korzyści majątkowych przy wykorzystaniu spółki Draco Corporation z siedzibą w Vaduz oraz przyjmowania korzyści majątkowych przez osoby pełniące funkcje publiczne w Ministerstwie Skarbu Państwa w trakcie procesu prywatyzacji PLL LOT oraz prania brudnych pieniędzy przez rachunki spółki Draco Corporation.

Przedmiotem śledztwa było także wprowadzenie w błąd spółki Budimex SA i doprowadzenie jej do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 200 tys. USD, tytułem wystawienia faktury i płatności za usługi Draco Corporation, które w rzeczywistości nie zostały wykonane – podawała prokuratura.

Oskarżeni usłyszeli też zarzuty oszustwa na szkodę jednego z warszawskich towarzystw ubezpieczeniowych z Warszawy, poprzez wystawienie antydatowanych faktur za wykonanie usług, które faktycznie nie zostały wykonane na rzecz spółki.

Poza gen. Czempińskim oskarżony został także m.in. Andrzej P., który w latach 1994-97 pracował w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych i w Ministerstwie Skarbu Państwa. Od listopada 2001 roku do stycznia 2003 roku był zatrudniony na stanowisku doradcy ministra w Gabinecie Politycznym Ministra Skarbu Państwa. Został oskarżony o przyjęcie korzyści majątkowej.

Inni oskarżeni w tej sprawie to m.in. przedstawiciele firm współdziałających z ministerstwem przy prywatyzacjach. Jest wśród nich Wojciech J. - od listopada 1991 r. do grudnia 2001 r. prezes warszawskiej spółki, która w procesach prywatyzacyjnych świadczyła usługi doradcze zarówno resortowi skarbu, jak i potencjalnym inwestorom zainteresowanym nabyciem akcji prywatyzowanych spółek Skarbu Państwa. Pozostali oskarżeni to: Michał T., Piotr D., Mariusz P. i Konrad D.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane