Ruszył przetarg na wolne częstotliwości GSM 1800 i UMTS

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-02-2005, 13:57

Rozpoczął się przetarg na wolne częstotliwości dla telefonii komórkowej GSM 1800 i UMTS - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) Witold Graboś.

Rozpoczął się przetarg na wolne częstotliwości dla telefonii komórkowej GSM 1800 i UMTS - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) Witold Graboś.

    "Do 12 kwietnia czekamy na oferty. Przetarg zostanie rozstrzygnięty do 9 maja, a w czerwcu zostanie wydana decyzja o rezerwacji częstotliwości, która pozwoli zwycięzcom rozpocząć wykorzystywanie częstotliwości do prowadzenie działalności telekomunikacyjnej" - powiedział.

    Zaznaczył, że częstotliwości GSM 1800 i UMTS może dostać jeden podmiot, choć procedura przetargowa będzie prowadzona dla każdej z nich oddzielnie.

    Jak poinformował Graboś, w warunkach przetargu doszło do niewielkich zmian w porównaniu z pierwotnym projektem opublikowanym w styczniu tego roku. Najważniejsze to obniżenie minimalnych rocznych opłat za częstotliwości (3,96 mln zł za częstotliwości GSM 1800 i 1,05 mln za UMTS) oraz zwiększenie roli opinii Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przy ocenianiu ofert.

    Najważniejszymi kryteriami oceny ofert będzie cena oraz wpływ podmiotu, składającego ofertę, na konkurencyjność na rynku telefonii komórkowej.

    Decyzja w sprawie roamingu krajowego (możliwość korzystania z sieci innych operatorów komórkowych) zapadnie w IV kwartale 2005 roku. Ze strony URTiP nie będzie wcześniej żadnych deklaracji o jego wprowadzeniu - poinformował Graboś.

    Część podmiotów zainteresowanych startem w przetargu, podczas konsultacji społecznych jego warunków, twierdziła, że start nowego operatora telefonii komórkowej nie będzie możliwy bez wcześniejszego uregulowania kwestii roamingu krajowego.

    Graboś zaznaczył, że takie deklaracje mogłyby tworzyć powody do możliwości podważenia rozpoczętego we wtorek przetargu na wolne częstotliwości dla telefonii komórkowej GSM 1800 i UMTS. Podkreślił, że przetarg będzie rozstrzygany na warunkach określonych w nowym Prawie telekomunikacyjnym, a nie - jak sugerowali operatorzy komórkowi - na warunkach starego prawa. 

Obecnie w Polsce działa trzech operatorów telekomunikacyjnych oferujących usługi w standardzie GSM (Centertel, Polkomtel, PTC). Każdy z nich zadeklarował, że zapłaci za rozszerzenie własnej licencji o UMTS po 650 mln euro, z czego znaczna część już trafiła do budżetu.

    Zainteresowanie udziałem w przetargu wyraziły: Netia, Tele 2, Energis oraz Hutchison Europe - spółka operatoratelekomunikacyjnego w Hongkongu Hutchison Whampoa. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane