Ruszyła aukcja podania o pracę Steve’a Jobsa w wersji papierowej i NFT

opublikowano: 22-07-2021, 07:57

W środę ruszyła aukcja podania o pracę, które w 1973 roku złożył Steve Jobes, współtwórca Apple. Jej wyjątkowość polega na tym, że oferowany jest jednocześnie realny dokument jak i jego cyfrowa wersja w postaci NFT, informuje Evening Standard.

Podanie zmarłego w 2011 roku Jobesa sprzedaje Olly Joshi, który cztery miesiące temu nabył je z grupą inwestorów na aukcji Charterfields za 204 tys. GBP. Pomysł polega na tym, że oprócz wersji papierowej, za taką samą cenę wywoławczą oferowany jest dokument w postaci NFT, czyli cyfrowej, której autentyczność bazuje na blockchainie. Popularność NFT wybuchła na początku tego roku, kiedy w marcu dom aukcyjny Christie's sprzedał cyfrowy kolaż za rekordową kwotę prawie 70 mln USD.

Steve Jobs. fot. Bloomberg
Steve Jobs. fot. Bloomberg

Sprzedażą cyfrowej wersji podania Jobsa zajęła się spółka Rarible, zarządzająca rynkiem NFT. Transakcja realizowana jest w kryptowalucie ether. Papierowa wersja podania sprzedawana jest za pośrednictwem firmy Snoofa, która akceptuje płatności w kryptowalutach i dolarach. Sprzedaż ruszyła w środę i potrwa tydzień.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Evening Standard

Polecane