Ruszyła budowa nowego zakładu i centrum inżynieryjnego TRW

(Marek Druś)
11-10-2006, 16:37

Ponad tysiąc osób ma znaleźć pracę dzięki rozpoczętej w środę w Częstochowie rozbudowie zakładu poduszek powietrznych oraz stworzeniu centrum inżynieryjnego samochodowych systemów bezpieczeństwa amerykańskiego koncernu TRW, poinformował Urząd Miasta w Częstochowie.

Ponad tysiąc osób ma znaleźć pracę dzięki rozpoczętej w środę w Częstochowie rozbudowie zakładu poduszek powietrznych oraz stworzeniu centrum inżynieryjnego samochodowych systemów bezpieczeństwa amerykańskiego koncernu TRW, poinformował Urząd Miasta w Częstochowie.

Firma, specjalizująca się w systemach bezpieczeństwa dla motoryzacji, zainwestuje dodatkowo w Częstochowie ponad 30 mln USD. Inwestycja jest realizowana na terenie włączonym do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Koncern ma już w Częstochowie dwie fabryki i jest drugim po miejscowej hucie pracodawcą.

W środę, z udziałem władz miasta i koncernu, symbolicznie wbito pierwszą łopatę na placu budowy. Nowa hala produkcyjna będzie miała 13 tys. m kw., a wraz z centrum inżynieryjnym ok. 17 tys. m kw. Podczas uroczystości podkreślano pomoc samorządu dla inwestora; m.in., kosztem ok. 10 mln zł w ciągu dwóch lat miasto przebudowało układ komunikacyjny na potrzeby TRW.

Częścią nowej inwestycji jest rozwijające się od 2004 roku centrum inżynieryjne samochodowych systemów bezpieczeństwa, które należy do grupy pięciu podobnych centrów na świecie - w USA, Szwajcarii i Niemczech. W ubiegłym roku centrum zatrudniło blisko 100 osób, a w końcu tego roku ma pracować w nim już ok. 200 inżynierów (obecnie jest ok. 150), a w 2007 - 300.

Częstochowskie fabryki są największymi zakładami koncernu TRW w Europie. Zakład poduszek powietrznych zatrudnia blisko 1,9 tys. osób, a skala jego rocznej sprzedaży przekracza 320 mln USD. Zatrudnienie w zakładzie pasów bezpieczeństwa przekracza 1,5 tys. osób, a wartość sprzedaży ok. 250 mln USD.

TRW wytwarza w zakładach w Częstochowie m.in. pasy bezpieczeństwa do samochodów (12 mln rocznie), zamki do pasów (19 mln), regulatory wysokości (2 mln) oraz poduszki powietrzne (ponad 13 mln) i ich moduły (3 mln). Wyroby z Częstochowy trafiają do ok. 115 odbiorców, m.in. wiodących koncernów motoryzacyjnych na całym świecie.

TRW to jeden z największych na świecie producentów samochodowych systemów bezpieczeństwa (pasy, poduszki powietrzne, systemy ABS), którego globalne obroty w 2004 r. sięgnęły 12 mld USD. Łącznie we wszystkich firmach z grupy TRW pracuje ok. 61 tys. osób. Klientami holdingu jest ponad 40 koncernów motoryzacyjnych, produkujących 250 marek aut.

W Polsce TRW działa od 16 lat. W Częstochowie w dwóch zakładach zatrudnia blisko 3,4 tys. osób. Ponadto w Gliwicach produkuje systemy hamulcowe (2 mln rocznie, zatrudnienie ponad 300 osób), w Pruszkowie systemy kontroli nadwozi, a w Czechowicach- Dziedzicach systemy kierownicze. Wkrótce TRW planuje nową, dużą inwestycję w Czechowicach, także w KSSE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Ruszyła budowa nowego zakładu i centrum inżynieryjnego TRW