Ruszyła budowa oczyszczalni ścieków w Szczecinie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-01-2006, 16:09

Ruszyła budowa oczyszczalni ścieków w Szczecinie. Inwestor, którym jest miejska spółka Zakład Wodociągów i Kanalizacji, wyda na ten cel ponad 44 mln euro - poinformował w czwartek rzecznik prasowy firmy Tomasz Makowski. To jedna z największych inwestycji w mieście w ostatnich latach, współfinansowana przez Unię Europejską.

Ruszyła budowa oczyszczalni ścieków w Szczecinie. Inwestor, którym jest miejska spółka Zakład Wodociągów i Kanalizacji, wyda na ten cel ponad 44 mln euro - poinformował w czwartek rzecznik prasowy firmy Tomasz Makowski. To jedna z największych inwestycji w mieście w ostatnich latach, współfinansowana przez Unię Europejską.

W czwartek na placu budowy dokonano symbolicznego wbicia żelbetowego pala pod fundamenty przyszłej oczyszczalni. 

Szczecin jest obecnie jedynym wielkim miastem w Polsce, które nie ma dużej komunalnej oczyszczalni ścieków. Od lat miasto uznawane jest za jednego z większych trucicieli środowiska naturalnego, bowiem większość nieoczyszczonych ścieków trafia wprost do Odry. Aktualnie w Szczecinie ponad 80 procent ścieków odprowadzanych jest bez jakiegokolwiek oczyszczenia.

Oczyszczalnię "Pomorzany" zbuduje konsorcjum trzech firm, którego liderem jest niemiecka spółka WTE Wassertechnik z Essen. Dwie pozostałe firmy to polski Mostostal Siedlce i francuska spółka OTV SA. Zakłada się, że inwestycja zostanie ukończona pod koniec 2007 roku.

Przez urządzenia oczyszczalni będzie w ciągu doby przepływać 66 tys. metrów sześciennych ścieków. Oczyszczalnia będzie pracować zgodnie z najnowszymi, światowymi technologiami, pozwalającymi na usunięcie z wody najbardziej szkodliwych związków azotu i fosforu. W ramach kontraktu przewiduje się także budowę spalarni odpadów powstałych w toku procesu oczyszczania.

Oczyszczalnia ścieków "Pomorzany" jest najważniejszą i najbardziej kosztowną częścią kompleksowego programu "Poprawa jakości wody" w mieście, na realizację którego samorząd wyda do 2008 roku blisko 290 mln euro. Większą część funduszy na ten cel pozyskano ze środków unijnych w ramach programu ISPA. Reszta pochodzi z pożyczek Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, środków własnych miasta oraz pieniędzy szczecińskiego przedsiębiorstwa wodociągów.

W ramach całego projektu - oprócz budowy oczyszczalni - powstaną też m.in. nowe sieci kanalizacyjne i wodociągowe, stacja filtrów nad jeziorem Miedwie, rozbudowane również zostaną i  zmodernizowane już istniejące sieci połączeń kanalizacyjnych. Będzie to w sumie 11 kontraktów. Do tej pory jedynie dwa z nich już zrealizowano - reszta jest w trakcie realizacji - poinformował Makowski.

Spółka, w której sto procent udziałów ma miasto, będzie w przyszłości administrować i eksploatować oczyszczalnią i całą siecią wodno-kanalizacyjną powstałą w ramach programu "Poprawa jakości wody".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane