Ruszyło Zwyczajne Walne Zgromadzenie PKN Orlen

DI, PAP
opublikowano: 30-05-2012, 11:44

W środę po godz. 11 rozpoczęły się w Płocku obrady Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia (ZWZ) PKN Orlen. Akcjonariusze spółki rozpatrzą projekty uchwał, m.in. o podziale zysku i dywidendy za 2011 r. oraz zmianach w radzie nadzorczej.

Decyzje w obu tych sprawach będą zależały przede wszystkim od stanowiska Skarbu Państwa, czyli największego akcjonariusza PKN Orlen, który ma 27,52 proc. akcji spółki.

Zarząd PKN Orlen proponuje, aby zysk spółki za 2011 r. w wysokości ponad 1 mld 386 mln 165 tys. zł przeznaczyć w całości na kapitał zapasowy. Gdyby akcjonariusze zaakceptowali rekomendację, to spółka nie wypłaci dywidendy za ubiegły rok.

W kwietniu PKN Orlen informował, że stanowisko zarządu spółki ws. dywidendy za 2011 r. "wynika z założeń długofalowej strategii rozwoju, przewidującej realizację kluczowych inwestycji w obszarach upstreamu (wydobycia - PAP) i energetyki, które to segmenty będą stanowiły dźwignię dalszego wzrostu wartości grupy Orlen".

Natomiast ING OFE, który ma 5,02 proc. akcji płockiego koncernu, chce przeznaczyć na wypłatę dywidendy 641 mln 563 tys. z zysku za 2011 r., co dałoby 1,50 zł na jedną akcję. Pozostałą kwotę - 744 mln zł 602 tys. zł ING OFE proponuje przekazać na kapitał zapasowy spółki. Akcjonariusz argumentuje, że sytuacja płockiego koncernu pozwala na wypłatę pod postacią dywidendy części środków uzyskanych ze sprzedaży akcji Polkomtelu.

PKN Orlen nie chciałby wypłacać dywidendy za 2011 r. ze względu na planowany program inwestycyjny i trudną sytuację makroekonomiczną. Spółka może jednak wkrótce wrócić do dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami - powiedział podczas walnego zgromadzenia PKN Orlen prezes spółki Jacek Krawiec.

"Ze względu na trudne czasy i ambitny program inwestycyjny spółki nie stać jeszcze na wypłatę dywidendy. Myślę jeszcze, że nie dziś, ale wkrótce spółka będzie wypłacać dywidendę" - stwierdził Krawiec.

"Wniosek ING nie zmienia naszej rekomendacji, co do wypłaty dywidendy" - dodał.

W listopadzie 2011 r. akcjonariusze Polkomtelu, w tym PKN Orlen, przenieśli własność 100 proc. posiadanych tam akcji na spółkę Spartan Capital Holdings, kontrolowaną przez Zygmunta Solorza-Żaka. W ramach umowy płocki koncern sprzedał 24,39 proc. akcji Polkomtelu za  3 mld 672 mln 146 tys. zł. "Jeśli chodzi o pieniądze za Polkomtel, to naszym priorytetem jest optymalizacja zadłużenia, zakładamy też inwestycje w upstream i energetykę, ewentualnie część mogłaby trafić na dywidendę" - mówił w listopadzie 2011 r. prezes PKN Orlen Jacek Krawiec.

Ostatni raz PKN Orlen wypłacił akcjonariuszom dywidendę z zysku za 2007 r. - wypłata nastąpiła 1 września 2008 r., a wysokość dywidendy wyniosła wtedy 1,62 zł na jedną akcję.

Podczas obrad ZWZ PKN Orlen być może podejmie decyzje o zmianach w składzie rady nadzorczej spółki. Obecnie w radzie zasiada siedem osób: Maciej Mataczyński - przewodniczący, Leszek Pawłowicz - wiceprzewodniczący, Angelina Sarota - sekretarz oraz członkowie - Cezary Banasiński, Grzegorz Borowiec, Artur Gabor i Michał Gołębiowski.

Według statutu PKN Orlen rada nadzorcza może liczyć od sześciu do dziewięciu osób. W marcu decyzję o rezygnacji ze stanowisk w radzie nadzorczej płockiego koncernu podjęli: Marek Karabuła i Piotr Wielowieyski.

ZWZ PKN Orlen rozpatrzy też projekty uchwał w sprawie udzielenia absolutorium członkom zarządu i rady nadzorczej z wykonania obowiązków w 2011 r. Akcjonariusze spółki rozpatrzą m.in. wniosek o udzielenie absolutorium Markowi S., b. członkowi zarządu ds. petrochemii, który został odwołany z tego stanowiska w grudniu 2011 r. po zatrzymaniu przez ABW i postawieniu przez warszawską prokuraturę apelacyjną zarzutów korupcyjnych; w styczniu 2012 r. sąd uchylił areszt wobec Marka S., uwzględniając zażalenie obrony.

ZWZ PKN Orlen zajmie się również propozycją, aby od 1 stycznia 2013 r. akcjonariusze spółki mogli uczestniczyć w Walnych Zgromadzeniach przy wykorzystaniu komunikacji elektronicznej. Wprowadzenie takiej możliwości, obejmującej dwustronną komunikację w czasie rzeczywistym i wykonywanie osobiście lub przez pełnomocnika prawa głosu, wymaga wprowadzenia odpowiedniego zapisu do statutu płockiego koncernu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane