Ruszyły wypłaty dla wierzycieli stoczni Gdynia i Szczecin

PAP
09-03-2011, 15:21

Do wierzycieli stoczni Szczecin i Gdynia trafiło do tej pory łącznie 35 mln zł - poinformował zarządca kompensacji Jerzy Sławek. Wśród nich znajdują się m.in. Agencja Rozwoju Przemysłu oraz należący do  Skarbu Państwa Fundusz Restrukturyzacji Przedsiębiorców.

Zarządca kompensacji powiedział w środę, że chce podzielić "wstępnie" 456 mln zł dla wierzycieli stoczni w Gdyni, a 127 mln zł - dla wierzycieli w Szczecinie. Kwota wszystkich wierzytelności w przypadku tych zakładów to: 1 mld 750 mln zł i ok. 1 mld 300 mln zł. Chodzi o zadłużenie m.in. z tytułu zawartych umów, wynikających na przykład z zakupu materiałów i surowców, czy wobec ZUS.

Zarządca kompensacji poinformował, że dotychczas wypłacił wierzycielom stoczni Szczecin blisko 30 mln zł. Jak wyjaśnił, pieniądze trafiły głównie do wierzycieli publiczno-prawnych, w tym m.in. do ARP, Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców, z którego środki są przeznaczane na ratowanie i restrukturyzację firm, miasta Szczecin, ZUS, Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

W przypadku stoczni Gdynia wypłacono jednemu wierzycielowi ok. 5 mln zł. Zarządca kompensacji powiedział, że chodzi o dostawcę mediów dla tego zakładu. Dodał, że podmiot ten posiadał zabezpieczenie rzeczowe.

Zarządca kompensacji zapowiedział, że kolejne wypłaty nastąpią prawdopodobnie w piątek i sukcesywnie będą realizowane do końca postępowania kompensacyjnego. "Mam kolejne prawomocne plany podziału pieniędzy dla wierzycieli, zatwierdzone przez sądy w Gdańsku i Szczecinie" - podkreślił.

"W tej chwili są procedowane w sądach sprzeciwy wierzycieli m.in. do planu podziału środków. Chodzi o kilka zagranicznych podmiotów" - dodał.

Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało pod koniec ub.r. Komisję Europejską o zakończeniu procesu sprzedaży części majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie. Wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz mówił pod koniec stycznia PAP, że do końca marca prezes Agencji Rozwoju Przemysłu musi zamknąć postępowanie kompensacyjne. Taki harmonogram narzuciła nam Komisja Europejska. Sądy w Szczecinie i Gdańsku zatwierdziły praktycznie wszystkie listy wierzytelności.

Po zamknięciu postępowania kompensacyjnego, sądy będą ustanawiać syndyka masy upadłościowej dla tych części majątku, których nie udało się sprzedać. Jeśli chodzi o stocznię Gdynia, został jeszcze m.in. ośrodek wypoczynkowy Wieżyca oraz - tak jak w przypadku szczecińskiego zakładu - ruchomości, w tym m.in. rury czy inne materiały. Mają być one wystawione na sprzedaż jeszcze raz, a uzyskane pieniądze syndyk podzieli wśród pozostałych wierzycieli.

6 listopada 2008 r. Komisja Europejska uznała, że udzielona zakładom stoczniowym w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna jest nielegalna. Zgodnie z planem uzgodnionym z KE, podzielony na części majątek obu stoczni został wystawiony na sprzedaż, a pracownicy zwolnieni. Za majątek zakładów w Gdyni i Szczecinie uzyskano odpowiednio: około 416 mln zł i ponad 107 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Górnictwo / Ruszyły wypłaty dla wierzycieli stoczni Gdynia i Szczecin