Ruth Ginsburg wypisana ze szpitala

  • DI
opublikowano: 10-11-2018, 08:43

85-letnia Ruth Ginsburg, najstarsza sędzia Sądu Najwyższego, została w piątek wypisana ze szpitala.

Ginsburg, uchodząca za najbardziej lewicową w zespole sędziów SN, została hospitalizowana po tym jak przewróciła się w swoim biurze i potłukła trzy żebra.

"Sędzia Ginsburg czuje się dobrze i zamierza pracować w domu” - poinformowała w piątek rzeczniczka Sądu Najwyższego Kathleen L. Arberg.

Stan zdrowia sędzi Ginsburg, którą nominował do Sądu Najwyższego, demokratyczny prezydent Bill Clinton w roku 1993, już od dłuższego czasu budził zaniepokojenie. Ginsburg w roku 2009 wygrała walkę z nowotworem trzustki a w roku 2014 miała poważną operację serca.

Lewica obawia się, że w przypadku gdyby Ginsburg z przyczyn zdrowotnych była zmuszona przejść na emeryturę, prezydent Trump nominuje na jej miejsce swojego trzeciego już konserwatywnego kandydata, tym samym na dekady utrwalając dominację konserwatystów w Sądzie Najwyższym.

Sędziowie Sądu Najwyższego sprawują swoją funkcję dożywotnio i mogą być odwołani tylko przez Kongres w ramach procesu impeachmentu.

Sędzia Ginsburg zdając sobie sprawę z takiej możliwości zapowiedziała, że będzie zasiadała w Sądzie Najwyższym tak długo jak będzie w stanie.

Ginsburg jest córką żydowskich imigrantów z Rosji, w przeszłości była profesorem prawa na uniwersytecie Rutgers w stanie New Jersey i uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. Przypomniała, że jej kolega i ideologiczny sojusznik w Sądzie Najwyższym, obecnie 98-letni John Paul Stevens, przeszedł na emeryturę dopiero po ukończeniu 90 lat.

Ginsburg zapowiedziała, że zamierza przeżyć okres urzędowania w Białym Domu Donalda Trumpa, do którego nie pała zbytnią sympatią. Sędzia, która stała się ikoną lewicy, podczas starań Trumpa o wybór na prezydenta w roku 2016 nazwała go „pozerem” .

Później przeprosiła prezydenta po tym jak wielu komentatorów i ekspertów prawnych ostro krytykowana ją za tę wypowiedź - ich zdaniem - nielicująca z funkcją sędzi apolitycznego Sądu Najwyższego.

Prezydent Trump, przed odlotem w piątek, do Paryża na obchody 100 rocznicy zakończenia I wojny światowej, życzył sędziwej sędzi „szybkiego powrotu do zdrowia i wielu, wielu lat w Sądzie Najwyższym”. Prezydent nie omieszkał jednak dodać, że “najstarsza pani sędzia w SN powiedziała w przeszłości o nim coś nieodpowiedniego”. Dodał jednak, że „ponieważ go przeprosiła już jej wybaczył”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

USA