RWE STOEN skarży decyzję URE

DI, PAP
opublikowano: 28-11-2007, 14:59

RWE STOEN wniosło do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zażalenie na postanowienie prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wstrzymujące uwolnienie cen energii - podała Magdalena Borek-Dwojak z  biura prasowego spółki.

RWE STOEN, podobnie jak wcześniej szwedzki Vattenfall, skarży decyzję prezesa URE Mariusza Swory, który w ub. tygodniu wysłał pisma do firm energetycznych o wstrzymaniu decyzji o uwolnieniu cen, którą ostatniego października podjął poprzedni szef URE.

Decyzja o uwolnieniu cen w praktyce oznacza, że firmy energetyczne, posiadające koncesję na obrót energią, są zwolnione z obowiązku przedkładania do zatwierdzenia taryf dla energii elektrycznej. Do tej pory, za pomocą taryf, URE kontrolował, czy ceny energii elektrycznej nie są zbyt wysokie.

Swora argumentował, że poprzedni prezes URE, godząc się na uwolnienie cen, nie wziął pod uwagę opinii Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów co do istnienia konkurencyjnego rynku energii w Polsce. W ocenie Swory, decyzja o uwolnieniu cen jest sprzeczna ze stanowiskiem Komisji Europejskiej, które głosi, że organizacja sektora na pierwszym miejscu powinna realizować cel, jakim jest poprawa sytuacji konsumenta.

W środowym wywiadzie dla telewizji TVN CNBC wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak przyznał rację firmom, które zaskarżają decyzję URE (cofnięcie decyzji o uwolnieniu cen - PAP).

"Najpierw ceny uwolniono, potem decyzję cofnięto. Mają rację, odwołując się od niej" - powiedział wicepremier. Jego zdaniem, ceny energii po uwolnieniu wzrosną o kilka procent.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane