Ryanair po walczy z gigantami

Katarzyna Łasica
06-10-2006, 00:00

Największe tanie linie lotnicze w Europie chcą przejąć linię Aer Lingus. Po połączeniu Irlandczycy będą konkurować z największymi.

Ryanair, największe tanie linie lotnicze w Europie, oferują 1,48 mld EUR za Aer Lingus, mniejszego irlandzkiego rywala. Dzięki temu przejęciu obsługiwałyby również trasy transatlantyckie. Ryanair zapewnia, że zachowa markę i odrębność organizacyjną Aer Lingus.

— Po przejęciu firmy w dalszym ciągu będą ze sobą konkurować na kilku trasach, które obsługują. Jest ich obecnie 17. To niewiele zważywszy, że wszystkich jest około 500 — mówi Michael O’Leary, prezes Ryanaira.

Ryanair ma już 16-procentowy udział w kapitale konkurenta, teraz chce przejąć resztę. Oferuje 2,80 EUR za akcję Aer Lingus, czyli 12 proc. więcej, niż wynosił kurs na środowym zamknięciu. W tym tygodniu akcje Aer Lingus zadebiutowały na giełdach w Londynie i Dublinie z kursem 2,20 EUR.

Po połączeniu firmy będą mogły przewieźć ponad 50 mln pasażerów rocznie.

— Będziemy w stanie konkurować na światowym i europejskim rynku z takimi przewoźnikami, jak Lufthansa-SAS-Swiss, który przewozi 75 mln osób rocznie, czy Air France-KLM — 70 mln —twierdzi Michael O’Leary.

Ryanair jest przekonany, że połączenie spowoduje obniżenie kosztów operacyjnych i zwiększy efektywność firm. Już zapowiedział cięcie taryf Aer Lingus w lotach krótkodystansowych o 2,5 proc. rocznie przez kolejne cztery lata.

Na wieść o ofercie Ryanaira papiery Aer Lingus zyskały wczoraj rano 12 proc. — płacono za nie 2,80 EUR. Akcjonariusze rywala zaczęli natomiast pozbywać się walorów spółki. Rano kurs spadł o 2,4 proc. — do 8,50 EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / / Ryanair po walczy z gigantami