Rybacki: w pierwszym kwartale inflacja obniży się do ok. 1,7 proc.

  • PAP
opublikowano: 03-01-2018, 15:40
aktualizacja: 03-01-2018, 15:41

W pierwszym kwartale 2018 r. inflacja obniży się do ok. 1,7 proc., ale będzie to raczej spadek krótkookresowy, bowiem od drugiego kwartału br. inflacja zacznie rosnąć - uważa ekonomista z ING Banku Śląskiego Jakub Rybacki, komentujący środowe dane GUS o zmianach cen.

Zobacz więcej

Handel, zakupy

Jacek Lagowski / FORUM

Główny Urząd Statystyczny podał w środę w tzw. szacunku flash, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu wzrosły o 2 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. To mniej niż szacowali ankietowani przez PAP ekonomiści, którzy spodziewali się wzrostu cen o 2,1 proc. rdr i 0,3 proc. mdm, wobec wzrostu w listopadzie o 2,5 proc. rdr i 0,5 proc. mdm.

W ocenie Rybackiego spadek inflacji nieco poniżej rynkowego konsensusu związany jest głównie ze spadkiem dynamiki cen żywności oraz paliw; inflacja bazowa najprawdopodobniej dalej utrzymała się na stosunkowo niskim poziomie 0,9 proc. rdr.

Ekonomista spodziewa się w nadchodzących miesiącach dalszego osłabienia dynamiki CPI, co wiązać się będzie z brakiem podwyżek cen regulowanych (np. elektryczności czy gazu) oraz prawdopodobnym spadkiem dynamiki cen żywności wraz z wygasaniem szoków podażowych związanych z produktami takimi jak masło, nabiał a także z negatywnymi efektami bazowymi.

"Efekty statystyczne obniżać będą także dynamikę cen paliw" - dodał Rybacki.

Jego zdaniem, zmiany administracyjne (m.in. reklasyfikacja stawki VAT z 8 proc. do 23 proc. w przypadku niektórych produktów zgodnie z decyzją Trybunału Sprawiedliwości UE, wprowadzenie opłaty ekologicznej na torby plastikowe) podwyższą nieco inflację bazową, ale będzie to istotnie niższy impuls niż zmiany cen żywności i energii.

"W efekcie w I kwartale 2018 r. CPI obniży się do ok. 1,7 proc. rdr, przy czym będzie to raczej spadek krótkookresowy – począwszy od II kw. 2018 r. spodziewamy się powrotu do tendencji wzrostowej. Z perspektywy działań Rady Polityki Pieniężnej taki obraz odsunie w naszej ocenie dyskusje o podwyżce stóp procentowych w nadchodzących miesiącach. Spodziewamy się wzrostu stóp o 25pb dopiero w VI kw. 2018 r. oraz dalszych 50pb w 2019 r" - wskazał ekonomista.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rybacki: w pierwszym kwartale inflacja obniży się do ok. 1,7 proc.