Czytasz dzięki

Rybacy dostali 15,4 mln zł rekompensat w związku z zakazem dorsza

  • PAP
opublikowano: 20-02-2020, 09:50

MGMiŻŚ wydał oświadczenia na temat tego, jaką pomoc z unijnych funduszy otrzymują rybacy w związku z zakazem połowu dorsza.

Tylko w 2019 roku ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej przeznaczyło ze środków europejskich ponad 80 milionów złotych na rekompensaty dla rybaków, którzy tymczasowo przestali prowadzić działalność połowową lub zaangażowali się w działania prośrodowiskowe polegające m.in. na zbieraniu sieci lub odpadów morskich oraz na obserwacji przyłowu ptaków - informuje Ministerstwo Gosporki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (MGMiŻŚ). 

Zobacz więcej

Fot. Pixabay CC0

Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2019/1248 z dnia 22 lipca 2019 r. ustanawiającym środki w celu zmniejszenia poważnego zagrożenia dla ochrony stada dorsza atlantyckiego (łac. Gadus morhua) ze wschodniej części Morza Bałtyckiego został wprowadzony zakaz połowów dorsza atlantyckiego. Po otrzymaniu informacji o przedmiotowym zamknięciu połowów minister Marek Gróbarczyk podjął decyzję o przesunięciu dodatkowych środków na działanie o numerze 1.10, czyli tymczasowe zaprzestanie działalności połowowej.

W wyniku ogłoszonego naboru wniosków o dofinansowanie tylko w 2019 roku podpisano 462 umowy o dofinansowanie na łączną kwotę 15,4 mln zł. W zależności od długości statku rybackiego, armatorzy mogli otrzymać nawet 31000 zł za 20 dni wstrzymania się od połowów.

Natomiast łącznie w latach 2016-2019 MGMiŻŚ przeznaczyło 150,8 mln zł ze środków Programu Operacyjnego na pomoc rybkom, którzy tymczasowo przestali prowadzić połowy.

Dodatkowo w celu minimalizacji skutków wprowadzonego zakazu, na polecenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ogłoszono nabór wniosków o dofinansowanie na działanie 1.4 „Ochrona i odbudowa morskiej różnorodności biologicznej i ekosystemów morskich oraz systemy rekompensat w ramach zrównoważonej działalności połowowej” w ramach poddziałania „Zbieranie utraconych narzędzi połowowych i odpadów morskich". W ramach tego naboru w 2019 roku podpisano 5 umów na łączną kwotę 37,9 mln zł. Dodatkowo należy wskazać, że dodatkowo w zależności od długości jednostki armatorzy mogli otrzymać od 57000 do 112000 zł w ramach prowadzonych akcji zbierania utraconych narzędzi połowowych.

Ponadto w 2019 roku w ramach poddziałania „Obserwacja przyłowu ptaków" podpisano 6 umów z organizacjami rybackimi na łączną kwotę 27,4 mln zł.

Wprowadzony przez Unię Europejską zakaz połowu dorsza na wschodniej części Bałtyku poważnie szkodzi polskim rybakom przybrzeżnym, jednak działania rządu w tej sprawie ukierunkowane są na przede wszystkim na zorganizowanie pomocy finansowej dla rybaków. Pomoc ta połączona jest także z działaniami poprawiającymi środowisko Morza Bałtyckiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Czytasz ten ważny tekst za darmo, wesprzyj nas! Zostań subskrybentem już od 7,90 zł/msc. przez 3 miesiące

Dołącz