Rybiński: Poziom inflacji nie będzie uzasadniał obniżek o 150 pb w 12 mies.

Internet Securities
opublikowano: 28-02-2005, 10:59

Oczekiwane przez rynek obniżki stóp procentowych w wysokości 150 pb w ciągu najbliższego roku sugerują wyższe ryzyko nieosiągnięcia celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego (NBP) niż przedstawia to lutowa projekcja inflacyjna, uważa wiceprezes NBP Krzysztof Rybiński.

Oczekiwane przez rynek obniżki stóp procentowych w wysokości 150 pb w ciągu najbliższego roku sugerują wyższe ryzyko nieosiągnięcia celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego (NBP) niż przedstawia to lutowa projekcja inflacyjna, uważa wiceprezes NBP Krzysztof Rybiński.

„W świetle projekcji [...] te oczekiwania obniżek stóp procentowych, wyceniane przez rynek na 150 pb w horyzoncie 12 miesięcy, są nieco niespójne z realizacją celu inflacyjnego” – powiedział Rybiński podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

„Taka skala redukcji stóp procentowych wskazywałaby na znacząco wyższe ryzyko znalezienia się inflacji powyżej celu inflacyjnego” – podkreślił wiceprezes banku centralnego.

Opublikowana w poniedziałek lutowa projekcja NBP jest nieco bardziej optymistyczna niż listopadowa i pokazuje, że przy założeniu niezmienionych stóp procentowych z 50-proc. prawdopodobieństwem inflacja utrzyma się w przedziale 1,2-4,0% w czwartym kwartale 2005 roku. W listopadowej projekcji było to 2,5-5,2%.

Po tym, jak w piątek Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zmieniła nastawienie w swojej polityce na łagodne z restrykcyjnego – podczas gdy rynek oczekiwał przejścia na nastawienie neutralne – ekonomiści spodziewają się pierwszych cięć stóp procentowych już w najbliższych miesiącach. Zwiększyli też zakres oczekiwanego luzowanie polityki pieniężnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane