Ryciny mistrza i rywali

Teat
opublikowano: 26-05-2006, 00:00

Nie milkną w Krakowie spory wokół wystawy „Pejzaż z portretami”, na której pokazano najbardziej znane obrazy Rembrandta we współczesnym zwierciadle. W role postaci z płócien holenderskiego mistrza wcielili się znani krakowscy aktorzy, wykorzystując dodatkowe rekwizyty i kostiumy. Jerzy Stuhr jako „Mężczyzna w stroju orientalnym” włożył turban zrobiony z ręcznika i jasny szlafrok, Jan Frycz w „Portrecie uczonego” zamiast uczonej księgi studiuje kobiece akty. Wszystko po to, by przybliżyć twórczość Rembrandta w ramach obchodzonej na całym świecie czterechsetnej rocznicy jego urodzin.

Sprowadzenie oryginalnych obrazów do Krakowa graniczy z cudem. Tylko „Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem” w zbiorach Muzeum Czartoryskich daje okazję do kontemplacji pędzla Rembrandta. Na szczęście Polska Akademia Umiejętności w swoich zbiorach posiada ryciny tego malarza. Okazję do ciekawej ekspozycji wyczuło Międzynarodowe Centrum Kultury, które zaprezentuje 73 najciekawsze dzieła: autoportrety, portrety, m.in. Saskii, sceny biblijne, rodzajowe i jeden krajobraz. A że ryciny te spotkały się z olbrzymim odzewem jeszcze za życia malarza, postanowiono zestawić je z dziełami jego konkurentów, m.in.: Dircka Eversena Lonsa, Jacoba de Gheyn III, Adriaena van Ostade, Jana van de Velde i Pietera van Laera. Pokazane zostaną także akwaforty artystów młodszego pokolenia: Nicolasa Berchema i Jacoba van Ruisdaela oraz grafików z tzw. szkoły Rubensa. Ciekawostką są dwie grafiki wykonane przez Geertruyt Roghman (w XVII wieku w Niderlandach także kobiety zajmowały się zawodowo rytownictwem) z serii „Zajęcia domowe dziewcząt i kobiet”. W sumie — ponad 140 prac. Warto, bo na co dzień te zbiory są niedostępne szerokiej publiczności.

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Rynek Główny 25, 25 V-27 VIII,

tel. 012-424-28-11,

info: www.mck.krakow.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Teat

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy