Ryczałt został, stawki bez zmian

Anna Pronińska, Jarosław Królak
opublikowano: 19-10-2006, 00:00

Nie zniknie ryczałt podatkowy, ale nie będzie w przyszłym roku dwóch stawek podatku dochodowego: 18 i 32 proc.

Wczoraj posłowie nareszcie zabrali się do zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Najważniejszą decyzją komisji finansów jest utrzymanie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, o co walczyły organizacje przedsiębiorców.

Ryczałt z limitem

Podatek ryczałtowy nie zniknie, ale będą mogły z niego korzystać tylko te firmy, których roczne przychody nie przekroczą 150 tys. EUR (dziś 250 tys. EUR). Przyjęta poprawka jest kompromisem między rządem a przedsiębiorcami. Rząd chciał bowiem ryczałt zlikwidować od 1 stycznia 2007 r. Argumentował, że taka forma rozliczania się z fiskusem sprzyja oszustwom i rozwojowi szarej strefy.

Organizacje przedsiębiorców alarmowały, że wiele z pół miliona firm korzystających dziś z ryczałtu może zakończyć działalność. Przyjęta poprawka cieszy związki pracodawców. Konfederacja Pracodawców Polskich twierdzi, że obniżenie pułapu przychodów nie przyniesie negatywnych skutków, gdyż niewiele firm wypadnie z ryczałtu. Także Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan jest zadowolona, że wbrew stanowisku rządu udało się ryczałt uratować.

Dwie stawki do kosza

Nie udało się natomiast przyjąć poprawki wprowadzającej od 1 stycznia 2007 r. dwie stawki PIT: 18 i 32 proc. Taką propozycję forsowała Platforma Obywatelska.

— Apeluję do posłów, szczególnie Prawa i Sprawiedliwości, o przyjęcie tej poprawki, gdyż są to rozwiązania, które PiS obiecało, ale się z nich wycofało. Sytuacja gospodarcza pozwala na to, aby te dwie niższe stawki zaczęły obowiązywać już od przyszłego roku — mówi Zbigniew Chlebowski, wiceprzewodniczący klubu PO.

Jego apel nie odniósł skutku. Głosami posłów koalicji dwie stawki zostały wyrzucone do kosza. Przynajmniej na razie. Rząd chce je wprowadzić dopiero od 1 stycznia 2009 r., a więc tuż przed kampanią wyborczą do następnego parlamentu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska, Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy