Rymarz: nowe wybory w Warszawie - wydatek rzędu 2,5-3 mln zł

opublikowano: 25-01-2007, 16:26

Według szefa PKW, nie można na razie powiedzieć, czy odbędą się nowe wybory w Warszawie i miejscach, gdzie samorządowcy spóźnili się ze złożeniem oświadczeń.

Według szefa Państwowej Komisji Wyborczej Ferdynanda Rymarza, nie można na razie powiedzieć, czy odbędą się nowe wybory w Warszawie i miejscach, gdzie samorządowcy spóźnili się ze złożeniem oświadczeń. W ocenie Rymarza, przedterminowe wybory prezydenta Warszawy oznaczałyby wydatek rzędu 2,5-3 mln zł.

"To, czy wybory się odbędą, stoi jeszcze pod znakiem zapytania" - powiedział Rymarz dziennikarzom w czwartek podczas uroczystości 500-lecia państwa prawa w siedzibie Trybunału Konstytucyjnego.

Zaznaczył, że jeżeli wybory odbyłyby się, pieniądze na ich przeprowadzenie musiałyby pochodzić z budżetu państwa - PKW nie dysponuje bowiem odpowiednią rezerwą.

Rymarz podkreślił jednak, że w tej chwili jakiekolwiek sądy, czy samorządowcy, którzy spóźnili się ze złożeniem któregoś z oświadczeń stracą mandaty, i czy w wielu miejscach odbędą się wybory, są "przedwczesne".

"Tu przede wszystkim chodzi o prawo" - mówił szef PKW. Dodał jednak, że "prawo zobowiązuje do przejścia wszystkich procedur".

Rymarz podkreślił, że na drodze do ostatecznej decyzji o wygaśnięciu mandatu wójta, burmistrza, czy prezydenta jest jeszcze zarządzenie zastępcze wojewody (w przypadku, jeśli rada gminy nie podejmie decyzji o wygaśnięciu mandatu), decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego w I i II instancji, a także - być może - orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.

"Prawnik powinien na tę sprawę spojrzeć chłodno i powiedzieć, że odpowiedzieć, jak to się zakończy, będzie można dopiero po zakończeniu procedur" - powiedział Rymarz.

Szef PKW pytany przez dziennikarzy, czy jest zadowolony z przepisów ordynacji samorządowej odpowiedział: "W żadnym wypadku nie jestem". "W ogóle nie jestem zadowolony z faktu, że prawo wyborcze tworzy się na kolanie, w ostatniej chwili - bez refleksji i zastanowienia, bez kontaktu z ludźmi, którzy się na tym znają" - zaznaczył Rymarz.

Według niego, w sprawie związanej z oświadczeniami samorządowców, "prawo się niewątpliwe przyczyniło do pewnego rozgardiaszu". "Ale ono obowiązuje i ten termin do złożenia (oświadczeń) obowiązuje wszystkich - to jest na razie taki stan prawny" - zastrzegł szef PKW.

Pytany, czy decyzje Hanny Gronkiewicz-Waltz mają moc prawną, Rymarz powiedział, że zarówno prezydent Warszawy jak i wszyscy inni, którzy popełnili błąd polegający na złożeniu po terminie, któregoś z obowiązkowych oświadczeń - są legalnie wybrani i do prawomocnego rozstrzygnięcia sprawy, wszystkie ich decyzje "poodejmowane są w dobrej wierze i z domniemaniem ich legalności".

Jak dodał, gdy sąd orzeknie o utracie stanowiska, samorządowcy nie będą mogli go pełnić "już ani chwili dłużej".

Według Rymarza, wprowadzenie zarządu komisarycznego w Warszawie będzie możliwe, jeśli rada miejska stolicy podejmie lub nie decyzję w sprawie mandatu Gronkiewicz-Waltz. Zaznaczył jednak, że to, czy komisarz będzie potrzebny, będzie jasne po ewentualnym orzeczeniu NSA.(DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane