Rymarz: oficjalne wyniki wyborów poznamy w poniedziałek

Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia
opublikowano: 22-10-2005, 10:23

Oficjalne wyniki wyborów prezydenckich powinny zostać ogłoszone w poniedziałek około 14.00. Poinformował o tym w "Sygnałach Dnia" przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Ferdynand Rymarz,

Oficjalne wyniki wyborów prezydenckich powinny zostać ogłoszone w poniedziałek około 14.00. Poinformował o tym w "Sygnałach Dnia" przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Ferdynand Rymarz,

Przewodniczący powiedział, że jutro między 22.00 a 23.00 komisja poda nieoficjalne wyniki z 10% obwodów wyborczych. Później będą sukcesywnie podawane wyniki z 30, 60 i 90% obwodów. Jeśli nie będzie żadnych nadzwyczajnych przeszkód, to oficjalne wyniki zostaną ogłoszone pojutrze około 14.

Ferdynand Rymarz podkreślił, że sondaże prowadzone przed lokalami wyborczymi, mogą wskazać zwycięzcę wyborów tylko wtedy, gdyby różnica między kandydatami przekroczyła 6 punktów procentowych. Jeśli będzie mniejsza, to będzie się mieścić w granicach błędu statystycznego i oficjalny wynik wyborów może się okazać inny od wyniku sondaży.

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej wyraził opinię, że wprowadzenie możliwości oddania głosu przez Internet i korespondencyjnie nie zwiększyłoby frekwencji w wyborach. Ferdynand Rymarz powiedział jednak, że Komisja jest za umożliwieniem osobom niepełnosprawnym głosowania przez pełnomocników.

PKW chce jednak umożliwić osobom niepełnosprawnym i obłożnie chorym głosowanie za pomocą pełnomocnika. Według Ferdynanda Rymarza, takich osób jest około 3 milionów. Komisja złożyła Sejmowi propozycję odpowiednich zmian w przepisach.

Przewodniczący PKW powiedział, że zakończona kampania wyborcza wskazuje na potrzebę zsynchronizowania obowiązujących ordynacji wyborczych. Obecnie zawierają one bowiem sprzeczne przepisy, na przykład dotyczące ciszy wyborczej. Trzeba też, zdaniem Ferdynanda Rymarza, przekonać społeczeństwo do uczestniczenia w wyborach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia

Polecane