"Rynek akcji może wzrosnąć o 10-15 proc."

MD
opublikowano: 11-04-2011, 17:15

Drożejąca ropa to obecnie największy problem, ale rynek akcji może jeszcze wzrosnąć o 10-15 proc., przekonuje Jeremy Siegel, ekonomista z Wharton School of the University of Pennsylvania.

- Gdybyście powiedzieli mi, że cena ropy ustabilizuje się na obecnym poziomie przez resztę roku, łatwo można przewidzieć 10-15 proc. wzrost cen akcji tylko na bazie tego, co da wzrost wyników spółek – powiedział Siegel w CNBC. – Jeśli znów dojdziemy do 147 USD za ropę, jak latem 2009 roku, będzie to problem zarówno dla rynku, jak i gospodarki – dodał.

Siegel dostrzega to, co określa mianem „odruchowej reakcji”, czyli zakupy przez inwestorów obligacji w odpowiedzi na informacje o problemach politycznych pojawiających się na świecie. Tak samo było w latach 70. ubiegłego wieku, kiedy pojawiły się problemy na rynku naftowym.

- Kiedy cena ropy rośnie nie powinno się mieć obligacji. Powinno się inwestować w realne aktywa, czyli akcje – powiedział.

Siegel jest przekonany, że powodem, dla którego rynek akcji jest obecnie „tak wysoko” jest oczekiwanie na poprawę wyników, a nie druga runda ilościowego luzowania polityki pieniężnej, znana jako QE2.

- Akcje są dziś tam, gdzie są, bo mamy fantastyczne wyniki spółek i środowisko niskich stóp procentowych – powiedział.

Siegel uważa z drugiej strony, że złoto i srebro mogą jeszcze drożeć przez kilka następnych miesięcy, ale za pięć lat inwestorzy będą rozczarowani z powodu tego, że je kupili.

MD, moneynews.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / "Rynek akcji może wzrosnąć o 10-15 proc."