Rynek akcji nadal nie ma siły, by się mocno odbić

Robert Kurowski
opublikowano: 22-04-2008, 00:00

Krajowy rynek akcji wchodzi w sezon publikacji wyników z I kwartału. To oznacza, że niektóre spółki mogą zachowywać się inaczej niż rynek. Widać to było już w poniedziałek (zwyżka na początku sesji kursu Banku Millennium). Ważne też na wczorajszej sesji było to, że rozpoczęła się ona dość dobrze dla posiadaczy akcji małych i średnich spółek. W poprzednim tygodniu pozytywny trend widać było tylko wśród najbardziej płynnych walorów (WIG20 wzrósł o 2,73 proc.). sWIG80 i mWIG40 kolejne pięć sesji zniżkowały.

Mimo nie najgorszego początku sesji tendencja dość szybko zmieniła się w spadkową. Indeksy GPW podążyły w ślad za negatywnym trendem na giełdach europejskich. GPW nie pomaga także silny złoty oraz ostatnie gorsze dane makro (produkcja). W drugiej części dnia impulsem do pogorszenia nastrojów w skali globalnej stały się słabsze od prognoz wyniki Bank of America.

Do pełnego opisu sytuacji na GPW w poniedziałek dodać należy przede wszystkim bardzo niskie obroty (ogółem 0,8 mld zł). Na koniec sesji indeksy zamarły niewiele powyżej dziennych minimów. Znów najbardziej traciły na wartości sWIG80 (-1,53 proc.) oraz mWIG40 (-0,90 proc.). WIG20 spadł w poniedziałek o 1,05 proc. Na GPW znalazło się kilka spółek, które zanotowały istotny wzrost cen. Były to m.in.: Remak (+6,53 proc., ma nowy kontrakt eksportowy), Krosno (+6,88 proc., nie będzie sprzedawać w ofercie akcji swojej spółki zależnej Krosglass) oraz Police (+4,7 proc.). Na przeciwnym biegunie znalazł się Bioton (-8,82 proc.).

Nieznaczna poprawa koniunktury na GPW to niestety za mało, by odżył rynek pierwotny. Kolejne informacje o słabych debiutach, przesunięcia terminów emisji na razie zniechęcają do angażowania kapitałów. Cała nadzieja w tym, że oferta akcji Polsatu Cyfrowego, zdecydowanie największa w najbliższym czasie, stanie się impulsem do zmiany sytuacji na obu rynkach — pierwotnym i wtórnym.

Robert Kurowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Kurowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy