Rynek akcji w USA może mieć najlepsze za sobą

Po 13 proc. rajdzie S&P500 ma już wartość o 2,1 proc. wyższą od średniej prognoz strategów.

Średnia prognoz wartości indeksu na koniec roku, przedstawionych przez strategów rynku akcji z 13 dużych firm, od Morgan Stanley do JP Morgan Chase, wynosi 1389 pkt. S&P500 ma obecnie wartość 1418 pkt. Tymczasem przez ostatnie trzy lata prognozy strategów publikowane w sierpniu potwierdzały się, a S&P500 rósł średnio do końca grudnia o 11 proc.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- Kiedy popatrzyć na brak wzrostu zysków i gospodarki, nie ma powodów, aby rynek akcji szedł jeszcze wyżej – powiedział Jonathan Golub, strateg amerykańskiego rynku akcji w nowojorskim oddziale UBS. – Nadchodzą wybory i pojawiają się pytania o politykę pieniężną w USA. Mamy problem w Europie, który bez względu na to, jak ktoś by się dobrze czuł, nie jest wciąż rozwiązany – dodał.

Tymczasem nie brak także optymistów. Byron Wien z Blackstone Group przekonywał niedawno, że S&P500 może osiągnąć w tym roku 1500 pkt. Jego zdaniem, gospodarka USA może wreszcie „zaskoczyć” w czwartym kwartale. Prognoza Wiena jest najwyższa wśród 13 strategów i tylko o 4,3 proc. niższa od historycznego maksimum indeksu, 1565,15 pkt, zanotowanego w październiku 2007 roku.

- Rynek nieruchomości mieszkaniowych ma najgorsze za sobą, cena benzyny jest niższa niż na początku roku i 90 proc. ludzi w kraju ma pracę – powiedział Wien. – Sytuacja w Europie poprawia się, choć nie jest rozwiązana, ale lepsza. Będzie więcej dobrych wiadomości niż złych – dodał.

W ostatniej dekadzie S&P500 rósł średnio o 3 proc. rocznie. W ubiegłym roku jego wartość zmieniła się minimalnie, w 2010 roku rósł o 13 proc., a rok wcześniej o 23 proc. Od 1992 roku indeks rósł średnio o 7,4 proc. rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rynek akcji w USA może mieć najlepsze za sobą