Rynek bawełny odbija od dna

Weronika Kosmala
opublikowano: 04-05-2015, 00:00

Na początku roku ceny białego surowca były rekordowo niskie. Wzrost od połowy stycznia to jednak 17 proc., a od 22 kwietnia 7 proc.

Od ponad czterech lat ceny bawełny nie były na tak niskim poziomie, jak w połowie stycznia. Po spadku poniżej krytycznego progu 60 centów za funt zaobserwowano trend mało stabilny, ale wzrostowy. Tempo zwyżki przyspieszyło w ostatniej dekadzie kwietnia, a ceny zbliżyły się do poziomunajwyższego od 8 miesięcy.

Chociaż największymi producentami surowca są Chiny i Indie, większość tamtejszych plonów nie uczestniczy w międzynarodowym obrocie, bo zaraz po zbiorach kłębki trafiają do lokalnych sektorów tekstylnych. Za największy eksport odpowiadają więc dwa skrajnie różne rynki — amerykański, z wielkoobszarową zaawansowaną technologicznie produkcją, i afrykański, z produkcją kluczową dla gospodarki, ale bardzo rozproszoną.

Drobni plantatorzy z Beninu, Senegalu, a przede wszystkim z Burkiny Faso, zmagają się jednak z poważnym osłabieniem — ceny surowca, chociaż od niedawna rosnące, dalej są jeszcze niskie, a borykające się z długami rządy nie potrafią ustalić nowych cen gwarantowanych. Zachodniej Afryce grozić może wobec tego upadek bawełnianej produkcji, a więc i załamanie gospodarcze.

Sytuacji nie polepsza w dodatku ani konieczność wprowadzania kosztownych, genetycznie modyfikowanych nasion, ani silny dolar, który uderza w rolników importujących nawozy. Niepokojące prognozy nie martwią inwestujących w kontrakty terminowe i certyfikaty (te pierwsze są dostępne w ofercie koreksowych biur maklerskich, drugie — na GPW), chociaż wróżenie zwyżek w długim horyzoncie byłoby nieostrożnością — jak na „białe złoto”, ceny i tak są jeszcze niskie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika Kosmala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu