Rynek Chin wodzi na pokuszenie

RB
12-07-2007, 00:00

Chcecie inwestować? Róbcie to w Chinach — namawiają doradcy, sugerując, że sukces jest (niemal) murowany.

Chcecie inwestować? Róbcie to w Chinach — namawiają doradcy, sugerując, że sukces jest (niemal) murowany.

Kto tam wejdzie, już nie wychodzi. Brzmi to jak zwrot z jakiegoś horroru, ale nic bardziej mylnego. Chodzi o firmy, które postanowiły zasmakować inwestycji na najszybciej rozwijającym się rynku świata — w Chinach. Tu prym, jeśli chodzi o Unię Europejską, wiodą Niemcy.

Polska znalazła się dopiero na 12. pozycji. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zakosztować tego kuszącego owocu. Według Drożak Consulting, firmy doradczej, aż 90 proc. dużych polskich przedsiębiorstw z czołowej „pięćsetki” ma szansę zaistnieć na chińskim rynku.

— Szansę mają duże i dynamiczne firmy — uważa Jacek Drożak, dyrektor Drożak Consulting.

Azjatyckim kolosem powinny zainteresować się podmioty reprezentujące przemysł ciężki, automatykę przemysłową, transport, budowę maszyn, zdrową żywność oraz branżę IT. Na pewno się opłaci. Dzięki współpracy z chińskimi producentami można zredukować koszty zakupów nawet o 60 proc., a duże polskie firmy mogą wypracować w Państwie Środka miliony złotych oszczędności. Pojawił się już tam zresztą m.in. Bioton, notowana na giełdzie firma biotechnologiczna.

— Chińczycy lubią nas i szanują, ale to nie wystarczy, aby interes się udał — twierdzi Sylwester Szafarz, dyrektor generalny Polsko-Chińskiej Izby Gospodarczej.

Wejście na ten rynek nie jest jednak proste.

— Doskwiera brak zorganizowanej promocji Polski — uważa Sylwester Szafarz.

Eksperci zalecają, by na początek uruchomić przedstawicielstwo, a potem ewentualnie zakładać joint venture lub własne firmy.

— Na początek zalecam to pierwsze, bo to najprostsze rozwiązanie, a umożliwia przetestowanie rynku przed pełniejszym zaangażowaniem — radzi Jacek Drożak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Rynek Chin wodzi na pokuszenie