Rynek czeka na dane z USA

Wojciech Smoleński, DM IDMSA
opublikowano: 11-12-2009, 12:52

Konsolidacja na giełdach przedłuża się. Ostatni ruch spadkowy zniósł 61,8% impulsu  (1067 na 1119) na kontraktach grudniowych na S&P500. Obecnie notowania oscylują w pobliżu krótkoterminowego oporu przy 1110.

Aktywność na rynku pozostaje bardzo niewielka - na NYSE obróciło się niewiele ponad miliard akcji, co generalnie sprzyja utrzymaniu zakresów. Dobre dane z Chin wpływają pozytywnie na nastroje rynkowe. Inwestorzy oczekują dzisiaj na dane o sprzedaży detalicznej oraz indeks Uniwersytetu Michigan, które mogą być katalizatorem większego ruchu. Reakcja na dane powinna wyznaczyć kierunek dzisiejszej sesji.  W przyszłym tygodniu najważniejszym wydarzeniem będzie wygasania grudniowej serii kontraktów terminowych. Zmienność na rynkach powinna w związku z tym nieco wzrosnąć.

Na walutach, podobnie jak na giełdach, obserwujemy utrzymywanie się zakresów. Ograniczona liczba publikacji makroekononomicznych w przyszłym tygodniu będzie sprzyjać utrzymaniu się konsolidacji na głównych parach walutowych. Głębokość rynku będzie systematycznie spadać w miarę zbliżania się okresu świątecznego. Dlatego ewentualne wybicia z zakresów powinny być fałszywe i będą stwarzać okazję do zajmowania pozycji  pod utrzymanie się trendu bocznego.

Z ciekawostek rynkowych, Goldman Sachs opublikował ostatnio dość kontrowersyjny raport dotyczący stóp procentowych w USA. Goldman prognozuje, że Fed utrzyma stop procentowe na obecnym poziomie aż do 2012 roku. Konsensus rynkowy spodziewa się istotnego wzrostu stóp już w przyszłym roku.   

EURPLN

Złoty obronił wsparcie przy 4,17, ale odreagowanie po ostatnej fali deprecjacji jest jeszcze zbyt słabe żeby wykluczyć dalsze osłabienie polskiej waluty. Krótkoterminowym wsparciem na EURPLN pozostaje strefa 4,13-4,1350. Konsolidacja w wąskim zakresie może potrwać do czasu publikacji danych o sprzedaży detalicznej z USA. Po danych powinien nastąpić ruch o możliwym zakresie 3-4 groszy. Dobre zachowanie giełd amerykańskich teoretycznie sprzyja umocnieniu złotego, ale dopiero większy impuls skłoni inwestorów do powiększania pozycji długich w złotym.

EURUSD

Od kilku dni trwa konsolidacja notowań eurodolara. Zakres jest bardzo wąski - około 100 pipsów. Tworzona formacja przypomina chorągiewkę z której wybicie powinno nastąpić dołem. Katalizatorem ruchu będą prawdopodobnie dzisiejsze dane o sprzedaży detalicznej. Paradoksalnie wybicie może nastąpić niezależnie od tego czy dane będą dobre czy złe - dobre dane mogą być zinterpretowane jako potwierdzenie ożywienia i wzrosną ponownie oczekiwania na podwyżki stóp, gorsze dane mogą wywołać wyprzedaż na giełdach i wzrost awersji do ryzyka. Technicznie dolar wygląda mocno w krótkim terminie i spodziewamy się testu wsparcia przy 1,4620. Będzie to według nas dobra okazja do zajęcia długich pozycji w euro. Zanegowaniem takiego scenariusza będzie wyjście ponad 1,48.

GBPUSD

Na funtdolarze trwa konsolidacja w pobliżu linii szyi formacji głowy z ramionami. Udana obrona wsparcia będzie oznaczać, że funt pozostanie w szerokiej formacji trójkąta symetrycznego.  To z kolei oznaczałoby możliwy powrót notowań GBPUSD w okolice strefy oporu przy 1,66-1,67. Wcześniej możliwy jest jeszcze retest poziomu 1,6150, jako, że funt często robi fałszywe przebicia przed istotnymi impulsami. Dobrym poziomem na wejście będzie  poziom 1,6153-4 ze zleceniem obronnym 50 pipsów poniżej (większe przełamanie będzie negatywnym sygnałem). Impuls spadkowy powinien pojawić się przed lub bezpośrednio po danych o sprzedaży detalicznej z USA.
 

USDJPY

Dolarjen obronił wsparcie wynikające z 50% zniesienia fibo ostatniego impulsu wzrostowego. Obecnie sytuacja techniczna jest dość neutralna i w najbliższym czasie prawdopodobne jest utrzymanie dość szerokiego zakresu. Dzisiaj impulsem będą dane o sprzedaży detalicznej, ale na dolarjenie reakcja może być stosunkowo stonowana. W przypadku umocnienia dolara do euro, wzrost na USDJPY będzie ograniczony przez równoległy spadek pary EURJPY. W poniedziałek publikowany będzie indeks Tankan dla przemysłu i dla usług za IV kwartał. Ponadto publikowane będą zrewidowane dane o produkcji przemysłowej. 


Autor: Wojciech Smoleński
 


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Smoleński, DM IDMSA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rynek czeka na dane z USA