Rynek czeka na efekty restrukturyzacji Polaru

Tadeusz Stasiuk
09-04-2002, 00:00

Informacje dotyczące pozyskania inwestora przez wrocławski Polar okazały się na tyle intrygujące, że nie tylko wywołały gwałtowną zwyżkę kursu akcji spółki, ale, co bardziej doniosłe, zapewniły jej pierwsze miejsce w klasyfikacji najbardziej zyskownych inwestycji na GPW w I kwartale tego roku. W tym czasie wartość akcji przedsiębiorstwa specjalizującego się w produkcji sprzętu AGD wzrosła o 152,5 proc., z czego ponad 120 proc. zrealizowane zostało w marcu.

Tak silna zwyżka niewątpliwie ucieszyła posiadaczy akcji spółki, którzy od września 2000 r. byli świadkami systematycznej przeceny, w efekcie której cena pojedynczej akcji wrocławskiej firmy spadła z poziomu ponad 22 zł do zaledwie 3,50 zł — historycznego minimum odnotowanego 17 grudnia 2001 r. Jak jednak widać, akcje mają jeszcze sporo do odrobienia, nie wydaje się jednak, by działo się to tak spektakularnie jak w marcu. Po zdyskontowaniu wejścia do spółki nowego inwestora branżowego, którym po bankructwie Brandta został ostatecznie amerykański Whirlpool, na wycenę akcji najmocniej oddziaływać będą wyniki finansowe, które informować będą, w jakim kierunku podąża restrukturyzacja wrocławskiej spółki.

To właśnie słaba do tej pory kondycja finansowa spółki była jedną z najważniejszych przyczyn silnej przeceny walorów. Po wyhamowaniu tempa wzrostu zysku netto w 1999 r. kolejne dwa lata przyniosły wysokie straty przy stale spadającej wartości sprzedaży.W ubiegłym roku strata netto osiągnęła rekordowy poziom ponad 95 mln zł, przy przychodach rzędu zaledwie 365 mln zł. Rok wcześniej strata zamknęła się kwotą 12,3 mln zł przy sprzedaży o ponad 57 proc. wyższej. Niepokojący jest przy tym dodatkowo, bardzo wysoki poziom zobowiązań, których stan na koniec grudnia 2001 r. wyniósł 236 mln zł, przy kapitałach własnych rzędu 128,5 mln zł.

Wymienione liczby dobitnie wskazują, z jak dużymi problemami spółka musi się uporać i z jak niskiego poziomu będzie odbudowywać swoją pozycję rynkową (na koniec 2001 r. udział Polaru w polskim rynku AGD szacowany był na 17 proc.). Inwestorzy mają nadzieję, że znaczącej pomocy w tej kwestii udzieli spółce inwestor strategiczny. Whirlpool zapowiedział zresztą, że w ciągu najbliższych dwóch lat zainwestuje w spółkę kilkadziesiąt milionów euro. Co ważniejsze, nowy właściciel zamierza pozostawić markę Polar. Strategiczny plan przewiduje także znaczące zwiększenie produkcji sprzętu chłodniczego do ponad 1 mln sztuk rocznie. Whirpool ma nadzieję, że inwestując w zakup 94,84 proc. akcji polskiego przedsiębiorstwa kwotę 24 mln USD i przejmując zadłużenie spółki, polski podmiot zacznie przynosić zyski już w 2003 r. i wzmocni pozycję grupy kapitałowej amerykańskiego potentata w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

Bezsprzecznie wejście tak silnego inwestora daje Polarowi szanse na przetrwanie. Niemniej jednak oznacza równocześnie głęboką restrukturyzację wrocławskiej firmy. Spekuluje się, że jest ona spóźniona o kilka lat, a poprzedniemu właścicielowi — francuskiemu Brandtowi — zabrakło determinacji w jej przeprowadzeniu. Niestety w polskich realiach procesy restrukturyzacyjne wiążą się przede wszystkim z redukcją zatrudnienia.

Zdaniem giełdowych analityków, cięcia kosztów pracowniczych są nieuniknione, a najbardziej drastyczne szacunki analityków zakładają, że przy obecnym poziomie produkcji zatrudnienie nie powinno być większe niż 700 osób, przy czym, przewidując wzrost sprzedaży, optymalny poziom zatrudnienia to nie więcej niż 1500 osób. Oznaczałoby to redukcję obecnego personelu niemal o połowę.

Innym przejawem restrukturyzacji powinna być, w opinii analityków, zmiana kierunku produkcji z rynku krajowego (stale rosnąca konkurencja) na rynki eksportowe.

Tu bardzo pomocne może się okazać właśnie wsparcie marketingowe Whirlpoola i jego kanały dystrybucji. Specjaliści z DM BZ WBK twierdzą, że produkty Polaru zajmą najprawdopodobniej pozycje na niższej półce cenowej, stając się komplementarnymi dla droższych wyrobów Whirlpoola.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rynek czeka na efekty restrukturyzacji Polaru