Rynek czeka na ruch KE i losy reformy podatkowej w USA

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 19-12-2017, 08:10
aktualizacja: 19-12-2017, 08:11

Poranny, wtorkowy handel na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie złotego, a uwaga inwestorów na szerokim rynku skoncentrowana jest na kwestiach reformy podatkowej.

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2066 PLN za euro,3,5672 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,6196 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7730 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,245% w przypadku obligacji 10-letnich.

Początek nowego tygodnia nie przyniósł większych zmian na wycenie złotego ani krajowych instrumentów dłużnych. Generalnie rynki wchodzą już w okres świąteczny cechujący się zwyczajowo niższą aktywnością obrotu. Potencjalny spokój mogą zakłócić jednak wydarzenia z USA  - reforma podatkowa oraz „shutdown” budżetowy. W obydwu przypadkach szanse na podbicie awersji do ryzyka wydają się być jednak iluzoryczne. Dziś Izba Reprezentantów głosować będzie nad ustawą podatkową – analogiczne wydarzenie w Senacie spodziewane jest na jutro/pojutrze, co pozwoliłoby podpisać D.Trumpowi dokument przed końcem roku. Lokalnie dane z krajowego rynku pracy nie wstrząsnęły rynkiem – ponownie otrzymaliśmy potwierdzenie dobrej koniunktury (dynamiki 6,5% w wynagrodzeniach, 4,5% zatrudnienie) oraz sygnał presji płacowej. Trudno jednak oczekiwać wpływu publikacji na stanowisko RPP, która wykazuje wyraźny status „wait'n'see”. Pewnym czynnikiem ryzyka dla PLN pozostaje konflikt z Brukselą  i fakt, iż KE może jutro zainicjować procedurę z art. 7 przeciw Polsce.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy „twarde”, realne dane z gospodarki dot. dynamiki produkcji przemysłowej (oczek. 9% r/r) oraz sprzedaży detalicznej (7,5% r/r) za listopad. Rynek oczekuje lekkiego spadku dynamik m.in.  uwagi na efekt wysokiej bazy odniesienia. Na szerokim rynku uwaga inwestorów koncentruje się na losach ustawy podatkowej.

Z rynkowego punktu widzenia układy techniczne na notowaniach PLN nie uległy większym zmianom. EUR/PLN porusza się powyżej strefy wsparcia na 4,1866-4,1945 PLN. USD/PLN wyhamował impuls wzrostowy i oscyluje poniżej 3,60PLN.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rynek czeka na ruch KE i losy reformy podatkowej w USA