Rynek czeka na sygnał od Pekao SA i BZ WBK

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 10-11-2003, 00:00

Mimo prognoz pesymistów BRE Bankowi udało się zakończyć kwartał zyskiem. Pora na wyniki Pekao SA i BZ WBK.

BRE Bank zarobił w trzecim kwartale 13,4 mln zł netto, co dało 68,6 mln zł zysku liczonego narastająco po trzech kwartałach. Z drugiej strony, bank poniósł 15,4 mln zł straty brutto.

Bank wykazał zysk po rozliczeniu podatku. Nie był on wynikiem działalności bankowej.

— W III kwartale ponieśliśmy stratę na obligacjach, co źle wpłynęło na wynik z odsetek, a w konsekwencji na zysk — mówi Wojciech Kostrzewa, prezes BRE Banku.

BRE jest drugim bankiem po Millennium, który nie poradził sobie ze spadającymi dochodami na rynku obligacji. To m.in. spowodowało spadek dochodu odsetkowego prawie o 480 mln zł — do 840,6 mln zł, w porównaniu z trzema kwartałami 2002 r.

Wojciech Kostrzewa nie chce prognozować, na ile utrzymująca się zła sytuacja na rynku obligacji wpłynie na wyniki spółki w czwartym kwartale.

Noworoczne plany

Wiosną 2004 r. BRE Bank planuje emisję akcji.

— Jeśli dojdziemy do porozumienia z EuroHypo w sprawie odkupienia 50 proc. akcji Rheinhyp- -BRE Banku Hipotecznego, nie wykluczamy emisji akcji, z której część dochodu przeznaczona zostanie na ten zakup — mówi Wojciech Kostrzewa.

Wartość emisji nie powinna przekroczyć 400 mln zł.

Teraz wszyscy czekają na czwartek, kiedy rezultatami pochwalą się dwaj ulubieńcy analityków — Pekao SA i BZ WBK.

Prognozy takie sobie

Grzegorz Zawada, analityk Erste, szacuje, że obie spółki w III kwartale wypracowały gorszy wynik niż rok temu. Jego zdaniem, Pekao SA zarobił netto 246,2 mln zł, o 9,9 proc. mniej niż przed rokiem. Z drugiej strony, zysk netto banku od początku roku powinien wynieść 752 mln zł i być o 70 proc. wyższy od uzyskanego w 2002 r.

— Sądzę, że Pekao SA zarobił netto w trzecim kwartale 245 mln zł. Jednak oczekuję spadku przychodów ogółem i zysku operacyjnego, co spowodowane zostało spadkami na rynku obligacji — uważa Marcin Materna, analityk Millennium DM.

Te same czynniki wpływały na kondycję BZ WBK.

— Spółka mogła wypracować zysk netto na poziomie 50 mln zł — mówi Marcin Materna.

Grzegorz Zawada szacuje natomiast, że BZ WBK zarobił netto w trzecim kwartale 55 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy