Rynek czeka na wyniki negocjacji Chiny-USA

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 22-08-2018, 08:12

Poranny, środowy handel na rynku walutowym przynosi mocniejszego PLN w oczekiwania na negocjacje na linii Chiny-USA, które mogą wesprzeć globalny sentyment do bardziej ryzykownych aktywów.

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2880 PLN za euro, 3,7037 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7625 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7820 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,157% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny handlu na rynku FX przyniosły nam podtrzymanie wcześniejszych tendencji na eurodolarze. Krytyka polityki FED'u przez D. Trumpa osłabia dolara, co doprowadziło do testu okolic 1,16 EUR/USD wobec niedawnych 1,14 USD. Słabszy dolar tradycyjnie wspiera kwotowania walut EM, w tym PLN, który zanotował odbicie w ramach korekty wzrostowej. Ponadto na szerokim rynku trwają wyczekiwania na wyniki dzisiejszych negocjacji w Waszyngtonie, gdzie delegacja Państwa Środka pertraktować będzie ze stroną amerykańską odnośnie obecnych układów handlowych. Rynek nie spodziewa się przełomu, niemniej wydarzenie to otwiera drogę do potencjalnego złagodzenia tzw. „wojen handlowych” w kolejnych miesiącach. Lokalnie na PLN nie dzieje się zbyt dużo, a sama wycena złotego zależna jest w dużej mierze od nastrojów globalnych oraz sentymentu wokół EM.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. dynamiki sprzedaży detalicznej za lipiec. Rynek spodziewa się wskazania na poziomie 8,4% r/r. Nawet dobre dane makro nie mają jednak większego wpływu na handel na PLN z uwagi na przywiązanie RPP do scenariusza stabilizacji stóp. Na szerokim rynku brak jest kluczowych odczytów makro, a uwaga pozostanie skupiona na negocjacjach Chiny-USA.
Z rynkowego punktu widzenia układy techniczne na PLN nie uległy większym zmianom. USD/PLN  po lekkim spadki dotarł do okolic wsparcia na 3,70 PLN, co wraz z wygasaniem impulsu wzrostowego na EUR/PLN może przynieść przejście w lokalny stan konsolidacji.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, DM BOŚ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy