Rynek długu czeka na decyzję PO

Konrad Soszyński
19-04-2004, 00:00

Miniony tydzień nie zaczął się dobrze dla rynku obligacji. Na początku polskim papierom zaszkodziły lepsze dane ekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych. Spowodowały one wzrost rentowności na głównych rynkach długu, a przez to również na krajowym rynku papierów skarbowych. Już w środę do kolejnych wzrostów dochodowości obligacji doprowadziły złe wiadomości o malejących szansach na przegłosowanie ustawy o waloryzacji rent i emerytur, wchodzącej w skład pakietu Hausnera.

W czwartek przed południem rentowności papierów 5-letnich sięgnęły 7,40 proc. Jednak w piątek, po deklaracji SdPl, że może ona po drobnych zmianach poprzeć ustawę, na rynek papierów dłużnych wrócił optymizm.

W tym tygodniu nerwowa atmosfera utrzyma się. Kluczowa będzie decyzja Platformy Obywatelskiej w sprawie głosowania przeciw ustawie waloryzacyjnej lub wstrzymania się od jej poparcia. Bardziej prawdopodobne jest wstrzymanie się od głosu przez PO. Realizacja tego scenariusza sprawi, że rentowności w długim końcu krzywej nie przekroczą 7,20 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Soszyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rynek długu czeka na decyzję PO