Rynek długu czeka na przyszłotygodniowe posiedzenie RPP - opinia

Internet Securities
24-02-2006, 14:26

Upływający tydzień był zmienny dla rynku długu. W połowie tygodnia mieliśmy do czynienia z nerwowością, która spowodowała spadki na wszystkich krajach wschodzących. Rynek już oczekuje przyszłotygodniowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

Upływający tydzień był zmienny dla rynku długu. W połowie tygodnia mieliśmy do czynienia z nerwowością, która spowodowała spadki na wszystkich krajach wschodzących. Rynek już oczekuje przyszłotygodniowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

„Tydzień był zmienny. Mieliśmy do czynienia z osłabieniem, później obniżono rating dla Węgier i ucierpiał na tym rynek obligacji” – uważa Marcin Bilbin, analityk z Banku Pekao SA.

W środę agencja ratingowa Moody's Investor Service obniżyła perspektywę ratingową Węgier do „negatywnej”. Rating suwerenny Węgier wynosi „A1”.

Dobre wyniki sprzedaży detalicznej, jak i dynamika przemysłu stawiają pod znakiem zapytania obniżkę stóp procentowych, ale zdaniem analityka, RPP zdecyduje się na obniżkę na najbliższym posiedzeniu.

„Dobre dane fundamentalne poddają pod wątpliwość ewentualną obniżkę stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu RPP. Jednak w naszej ocenie, na 70% Rada zdecyduje się na ten ruch” – powiedział Bilbin.

Z ankiety agencji ISB przeprowadzonej wśród ośmiu ekonomistów wynika, że czterech z nich spodziewa się obniżki stóp procentowych o 25 pb na posiedzeniu kończącym się we wtorek, 28 lutego, natomiast czterech uważa, że stopy procentowe pozostaną w lutym niezmienione.

Zdaniem analityka, rynek długu czeka na decyzję rady, ale również na komentarz RPP po posiedzeniu.

„Wydaje się, że uwaga inwestorów skupiona jest nie tylko na decyzji rady, ale również na retoryce po decyzji, czyli co Rada ma do powiedzenia w kwestii przyszłości” – powiedział Bilbin.

W piątek o godzinie 13:45 rentowności obligacji dwuletnich kształtowały się na poziomie 4,08% (wobec 4,08% w ubiegły piątek), pięciolatek 4,47% (wobec 4,41%), a dziesięciolatek 4,68% (wobec 4,64%). (ISB)

Dagmara Leszkowicz

dag/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Rynek długu czeka na przyszłotygodniowe posiedzenie RPP - opinia