Rynek dojrzewa, pozostaną najlepsi

Materiał przygotowany przez Murapol SA
opublikowano: 08-04-2014, 00:00

Komentarz

MICHAŁ SAPOTA

prezes firmy Murapol

Sprzedaż mieszkań w Polsce wzrosła w 2013 r. w stosunku do roku poprzedniego. Jeśli jednak spojrzeć na jej dynamikę w rozróżnieniu na firmy z branży, to jest ona mniejsza niż wzrost sprzedaży wśród największych deweloperów. Dobrym przykładem może być Murapol, który sprzedał w ujęciu rok do roku o prawie 50 proc. więcej lokali. W tym roku dynamika wzrostu utrzyma się na podobnym poziomie. Wnioski, jakie można z tych wskaźników wyciągnąć wskazują na konsolidację rynku deweloperskiego.

Z pewnością wpływ na nią miały kryzys z 2009 r., stagnacja w latach 2010-12 oraz wprowadzenie tzw. Ustawy Deweloperskiej, które sprawiły, że znacznie zmalała liczba firm mających zdolność do realizacji projektów. To natomiast zapoczątkowało zwiększanie udziału w rynku przez największych, najsilniejszych i najdłużej działających na rynku deweloperów. Należy to uznać za prawidłową tendencję, ponieważ oznacza ona, iż ten rynek dojrzewa, zaczyna się selekcja, po której zostaną na nim tylko najlepsi, najbardziej profesjonalni i wiarygodni.

Co bardzo ważne, tym samym największą korzyść odniosą klienci oraz instytucje, które finansują projekty. Ten proces, moim zdaniem, potrwa jeszcze dwa-trzy lata, a w tym czasie rynek w największych miastach powinien jeszcze się wykrystalizować. Kolejny spadek koniunktury, który pojawi się w perspektywie czterech-pięciu lat, ustali ostateczną listę liderów w skali Polski i na rynkach lokalnych. Skoro mowa o liderach, taka grupa już się powoli wyłania. To pięć firm, które osiągnęły sprzedaż na poziomie powyżej tysiąca mieszkań rocznie. Powinny one jeszcze zwiększyć sprzedaż, a wśród kandydatów do tego grona jest na rynku może dwóch deweloperów. Szybkie zrealizowanie takich wyników nie jest jednak proste, a to ze względu na charakter branży, cykl produkcyjny oraz czas potrzebny do pozyskania i przygotowania odpowiedniej liczby lokali. Tak więc w najbliższych dwóch-trzech latach liczba „tysięczników” powinna wynosić około pięciu, natomiast spodziewamy się, że z tej grupy dwie-trzy firmy, w tym Murapol, już w roku bieżącym staną się „dwutysięcznikami”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał przygotowany przez Murapol SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Rynek dojrzewa, pozostaną najlepsi