Rynek farmaceutyczny wzrósł w I półroczu o 9,3 proc. r/r

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-07-2005, 10:53

Rynek farmaceutyczny w Polsce w pierwszym półroczu 2005 roku wzrósł o 9,3 proc. w porównaniu Z analogicznym okresem 2004 roku i osiągnął wartość 7,25 mld zł w cenach producentów netto - poinformowała firma IMS Health.

Rynek farmaceutyczny w Polsce w pierwszym półroczu 2005 roku wzrósł o 9,3 proc. w porównaniu Z analogicznym okresem 2004 roku i osiągnął wartość 7,25 mld zł w cenach producentów netto - poinformowała firma IMS Health.

"Dynamika wzrostu rynku przejściowo ustabilizowała się i w dalszym ciągu jest wyższa w porównaniu do szybkości wzrostu rynku zaobserwowanej w 2004 roku (1,4 proc.)" - napisano w komunikacie prasowym.

Według wcześniej podanej prognozy IMS Health, firmy monitorującej rynek farmaceutyczny, w całym 2005 roku wydatki na leki w Polsce mają wzrosnąć o 5,9 proc.    

W pierwszym półroczu wartość sprzedaży leków w aptekach - liczonej w cenach płaconych przez pacjentów i z uwzględnieniem refundacji - wyniosła 8,8 mld zł i była wyższa o 8,8 proc. niż rok wcześniej.

Natomiast szpitale zakupiły w tym czasie leki za 939 mln zł - w cenach zakupu, bez VAT - co stanowi wzrost o 13,2 proc. wobec pierwszego półrocza 2004 roku.

IMS Health podaje, że w pierwszych miesiącach 2005 roku nastąpiło przyspieszenie tempa wzrostu sprzedaży, na co miała wpływ zwiększona sprzedaż antybiotyków, niespodziewanie wysoka dynamika zakupów szpitalnych, a także niska baza z 2004 roku, spowodowana perturbacjami w segmencie leków refundowanych.

Jednak po czterech miesiącach tempo wzrostu zaczęło się obniżać na skutek spadku zużycia antybiotyków i w efekcie wzmożonej konkurencji cenowej w wielu segmentach rynku, zwłaszcza w zakresie leków podlegających refundacji.

Jak podaje IMS Health, w czerwcu tempo wzrostu ponownie się zwiększyło.

"Należy jednak zaznaczyć, że mieliśmy jeden dzień roboczy więcej. W dalszym ciągu rosną sprzedaże niektórych grup leków stosowanych w leczeniu chorób serca i naczyń, zwłaszcza w nadciśnieniu tętniczym, a także chorób układu oddechowego" - podano w komunikacie.

Rynek leków i produktów z zakresu tzw. samoleczenia (zwany OTC) w aptekach otwartych wzrósł w pierwszych sześciu miesiącach 2005 roku w porównaniu do analogicznego okresu 2004 roku o 7,6 proc. i osiągnął wartość blisko 1,8 mld zł (w cenach producentów, bez VAT).

"Najsilniejszym motorem wzrostu okazały się produkty stosowane w przeziębieniu i innych chorobach układu oddechowego" - podał IMS Health.

Dodał, że w maju i czerwcu wyraźnie, bo o 39,6 proc., wzrosła wobec porównywalnego okresu 2004 roku sprzedaż leków sezonowych, stosowanych w łagodzeniu objawów uczuleń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Rynek farmaceutyczny wzrósł w I półroczu o 9,3 proc. r/r